FOTO PSG - Bayern Munchen 0-1. Campioana Franței continuă seria rezultatelor negative în 2023: calificarea se joacă în Germania

PSG Bayern Munchen Champions League kylian mbappe Lionel Messi Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 14 Februarie 2023, 23:18
Data actualizarii: Marti 14 Februarie 2023, 23:57

PSG a pierdut pe teren propriu, scor 0-1, meciul tur din optimile de finală din Champions League.

PSG - Bayern Munchen 0-1

Final de meci!

Minutul 74 - Gol anulat pentru PSG! Kylian Mbappe primește mingea în careul mic și marchează, însă golul este anulat pe motiv de offside.

Minutul 64 - Ocazie Bayern Munchen! Choupo Moting reia mingea din apropiere, după o centare venită din partea dreaptă, dar Donnarumma deviază în bară.

Minutul 53 - GOOOL Bayern Munchen! Alphonso Davies trimite o centrare în interiorul careului şi-l găseşte pe Kingsley Coman, care preia mingea şi şutează puternic, pe centru.

A început repriza secundă!

Pauză de meci!

Minutul 43 - Ocazie Bayern Munchen! O minge centrată de Kingsley Coman ajunge la Kimmich, care preia în afara careului și șutează lângă bară, dar Donnarumma reușește să prindă.

Minutul 30 - Ocazie pentru Bayern Munchen! Coman centrează în careu, Choupo-Moting reia cu capul, însă mingea trece puțin pe lângă poartă.

Minutul 1 - Ocazie pentru Bayern Munchen! Choupo-Moting recuperează mingea în primele secunde și șutează din afara careului, puțin pe lângă poarta lui Donnarumma.

A început partida.

PSG - Bayern Munchen: echipele de start

PSG: Donnarumma - Hakimi, Ramos, Marquinhos, Nuno Mendes - Zaire-Emery, Danilo, Verratti, Soler - Messi, Neymar

Rezerve: Rico, Letellier - Kimpembe, Mbappe, Fabian Ruiz, Bernat, Vitinha, Pembele, Bitshiabu, Gharbi, Ekitike

Antrenor: Christophe Galtier

Bayern Munchen: Sommer - Pavard, De Ligt, Upamecano, Cancelo - Kimmich, Goretzka - Sane, Musiala, Coman - Choupo-Moting

Rezerve: Ulreich, Schenk - Gnabry, Davies, Sarr, Blind, Muller, Gravenberch, Tel, Stanisic, Arijon Ibrahimovic

Antrenor: Julian Nagelsmann

Champions League se reia marți, de la ora 22:00, cu faza optimilor de finală (meciurile tur), cu Paris Saint-Germain - Bayern Munchen cap de afiș, LIVE TEXT pe sport.ro.

Revenit după accidentare mai devreme decât se aştepta, atacantul Kylian Mbappe este în lotul lui Paris Saint-Germain pentru prima manşă din optimile Ligii Campionilor împotriva lui Bayern Munchen, marţi, pe Parc des Princes, scrie AFP.

Kylian Mpappe și Lionel Messi au revenit și sunt în lotul lui PSG

Victimă la 1 februarie, a unei leziuni la coapsa stângă, internaţionalul francez urma să lipsească iniţial trei săptămâni, dar s-a antrenat din nou luni, cu o zi înainte de meci.

Aşa cum s-a anunţat, starul argentinian Lionel Messi a revenit şi el luni la antrenamentele lui PSG.

Messi nu a evoluat sâmbătă în partida din Ligue 1 pierdută sâmbătă de PSG pe terenul lui AS Monaco (1-3) şi nu a participat nici la antrenamentul efectuat duminică de parizieni, fiind lăsat să se recupereze după leziunea la ischiogambieri suferită miercuri în Cupa Franţei, împotriva formaţiei Olympique Marseille.

Semne de întrebare cu privire la utilizarea lui Kylian Mbappe

Argentinianul va fi, după toate probabilităţile, apt de joc pentru duelul cu Bayern, în care are mari şanse să figureze în unsprezecele de start.

Prezenţa lui Mbappe la meciul cu Bayern nu este însă garantată, pentru că asta ar însemna accelerarea timpilor săi de recuperare, iar antrenorul Christophe Galtier a anunţat că nu îşi va asuma niciun risc cu decarul său.

Italianul Marco Verratti, absent şi el la meciul cu AS Monaco, a participat la şedinţele de pregătire de duminică şi luni, ceea ce înseamnă că are mari şanse să fie titular la mijlocul terenului în duelul decisiv cu campioana Germaniei, precizează Agerpres.