Istvan Kovacs, prestație impecabilă în victoria spectaculoasă obținută de Manchester City, cu Brugge

Istvan Kovacs Club Brugge Liga Campionilor Manchester City Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 19 Octombrie 2021, 21:40
Data actualizarii: Marti 19 Octombrie 2021, 21:58

Manchester City a zdrobit-o pe Brugge, în deplasare, scor 1-5, în etapa a treia a grupelor Ligii Campionilor.

Golurile partidei au fost marcate de Cancelo (30'), Mahrez (43', 84'), Walker (53') și Palmer (67'), pentru City, în timp ce golul de onoare al gazdelor a fost reușit de Vanaken (81').

Meciul a fost condus de la centru de arbitrul român Istvan Kovacs, care a fost ajutat de ajutat de asistenții Vasile Marinescu și Ovidiu Artene, precum și de al patrulea oficial Marian Barbu.

În camera VAR se vor afla italianul Paolo Valeri (arbitru VAR) și elvețianul Fedayi San (asistent VAR).

„Centralul” român a avut o prestație foarte bună și a reușit, pe parcursul meciului, să-i țină excelent sub control pe fotbaliștii de milioane ai lui City.

Kovacs a gestionat foarte bine momentele tensionate. În minutul 32, i-a arătat corect cartonașul galben lui Laporte,  pentru fault la Sowah, care ar fi putut scăpa periculos spre poartă. Arbitrul român a luat decizia corectă și în minutul 48, atunci când nu a dat lovitură de la 11 metri, după ce Hendry a atins un adversar în careu în momentul în care a încercat să respingă balonul.

Brigada românească a judecat corect și faza golului cinci, atunci când Mahrez a părut inițial în afara jocului, însă reluările au arătat că acesta a plecat din poziție corectă.

Campioana Angliei a urcat pe primul loc în Grupa A după acest succes, cu 6 puncte, urmată de PSG, 4 puncte, FC Bruges, 4 puncte, RB Leipzig, 0 puncte.