Ironia lui Gabi Balint la adresa PSG-ului, care a terminat pe doi în grupele Champions League. Ce a spus fostul internațional român

Gabi Balint Champions League PSG Liga Campionilor Gabi Balint face haz de necaz, dupa ce a fost trimis in trbuna la Macedonia - Austria: "Ce ma, vrei statui?"
Data publicarii: Joi 03 Noiembrie 2022, 08:02
Data actualizarii: Joi 03 Noiembrie 2022, 08:21

PSG a terminat pe locul doi în grupele Champions League, după ce a învins-o pe Juventus.

Paris Saint-Germain a câștigat meciul cu Juventus și a înregistrat 14 puncte în campania grupelor Ligii Campionilor, fiind la egalitate cu Benfica.

Însă, golaverajul celor două echipe a fost egal (16:7), jocurile directe s-au terminat ambele cu același scor (1-1), iar criteriul de departajare s-a bazat pe golurile din deplasare.

Cum Benfica a învins-o marți seară cu 6-1 pe Maccabi Haifa pe teren advers, portughezii au fost cei care și-au adjudecat prima poziție în Grupa H.

Ce a spus Gabi Balint

Gabi Balint, fost internațional român, a avut o reacție ironică cu privire la întâmplarea nefavorabilă a PSG-ului de a pica pe poziția secundă, evidențiind că Maccabi i-ar fi lăsat pe portughezi să înscrie atâtea goluri.

„Eu cred că cei de la Maccabi au fost supărați pe cei de la PSG că le-au marcat șapte goluri (n.r. PSG - Maccabi Haifa 7-2) și au zis 'băi, nu trebuia să vă comportați așa cu noi că, uite, terminați pe locul doi'. Glumesc, îți dai seama”, a spus Gabi Balint la televiziunea Digi Sport.

Juventus - PSG 1-2, Maccabi Haifa - Benfica 1-6

Juventus nu a reușit să o învingă pe Paris Saint-Germain pe teren propriu. Mbappe a deschis scorul în minutul 13, dar Bonucci a restabilit egalitatea în minutul 39. În repriza secundă, Mendes a dus scorul la 2-1 și a închis tabela.

În cealaltă partidă a Grupei H, Benfica s-a „distrat” cu Maccabi Haifa. Ramos a făcut 1-0 în minutul 20, iar Chery a dus scorul la 1-1 în minutul 26. În partea a doua, portughezii „au luat-o razna”. Musa (59'), Grimaldo (69'), Rafa Silva (73'), Araujo (88'), Joao Mario (90+2) au dus-o pe Benfica în „optimile” Ligii direct de pe primul loc.