UEFA Champions League | Juventus, învinsă „acasă” de PSG. AC Milan s-a distrat cu Salzburg, iar Sevilla a fost aproape de o victorie șoc cu Manchester City. Toate rezultatele serii „la masa bogaților”

Ciprian Tatarusanu AC Milan Champions League Red Bull Salzburg Sahtior Donetk Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 03 Noiembrie 2022, 00:00
Data actualizarii: Joi 03 Noiembrie 2022, 00:00

Meciurile Șahtior Donețk - RB Leipzig din Grupa F și AC Milan - Red Bull Salzburg din Grupa E vor decide cine merge mai departe în primăvara Champions League.

REZULTATE CHAMPIONS LEAGUE 22:00

Juventus - PSG 1-2

Final.

Min. 78 Locatelli transformă, dar tușierul ridică fanionul. Italianul a fost la un pas să-și treacă în cont prima reușită pe acest sezon.

Min. 68 GOOOOL PSG! Mbappe pasează decisiv. Nuno Mendes fructifică de lângă Cuadrado și impune avantajul pe tabelă.

Min. 46 Partea a doua a început.

Min. 45 Pauză.

Min. 39 GOOOOL Juventus! Cuadrado lovește mingea cu capul, balonul ajunge la Bonucci care se întinde și reia în poarta lui Donnarumma. „Bătrâna Doamnă” restabilește egalitatea.

Min. 14 GOOOOL PSG! Mbappe fructifică după ce lovește excelent balonul. Szczesny, fără șansă la șutul francezului.

Min. 1 Arbitrul fluieră startul meciului.

Echipele de start!

• Juventus: Szczesny - Gatti, Bonucci, Alex Sandro - Cuadrado, Fagioli, Locatelli, Rabiot, Kostic - Miretti - Milik
  • PSG: Donnarumma - Hakimi, Ramos, Marquinhos, Bernat - Verrati, Ruiz, Vitinha - Soler - Messi, Mbappe

Manchester City - Sevilla 3-1

Final.

Min. 83 GOOOOL Manchester City! Formația dirijată de Pep Guardiola nu se oprește aici. Mahrez înscrie golul trei și „liniștește apele” pe „Etihad”. Britanicii nu mai au cum să piardă prima poziție în Grupa G.

Min. 73 GOOOOL Manchester City! „Cetățenii” întorc rezultatul. Alvarez și-a trecut în CV a doua reușită în acest sezon de Champions League.

Min. 52 GOOOOL Manchester City! Lewis restabilește egalitatea, după ce Alvarez oferă un assist de excepție. Etihad reînvie.

Min. 31 GOOOOL Sevilla! Mir deschide scorul pe Etihad.

Min. 1 Meciul a început.

• City: Ortega - Lewis, Dias, Laporte, Gomez - Foden, Gundogan, Palmer - Mahrez, Alvarez, Grealish
  • Sevilla: Bono - Montiel, Carmona, Marcao, Rekik, Acuna - Papu Gomez, Delaney, Rakitic, Isco

AC Milan - Salzburg 4-0

Final.

Min. 90+1 GOOOL AC Milan! Messias înscrie golul patru.

Min. 57 GOOOOL AC Milan! Nicio șansă pentru Salzburg. Giroud face „dubla” și mai adaugă un număr pe tabela de marcaj.

Min. 46 GOOOOL AC Milan! Krunic încarcă și trage, reușind să ducă scorul la 2-0 pentru „rossoneri”. Echipa lui Ciprian Tătărușanu este pe val.

Min. 45 Pauză.

Min. 14 GOOOOL AC Milan! Giroud transformă formidabil după un corner executat perfect de Tonali. Echipa lui Tătărușanu, în avantaj încă din primul sfert de oră al meciului.

Min. 1 Centralul pornește cronometrul jocului.

• AC Milan: Tătărușanu - Kalulu, Kjaer, Tomori, Hernandez - Tonail,  Bennacer - Rebic, Krunic, Leao - Giroud
  • Salzburg: Kohn - Dedic, Solet, Pavlovic, Wober - Seiwald, Gourna-Douath, Kjaergaard - Sucic - Adamu, Okafor

Chelsea - Dinamo Zagreb 2-1

Final.

Min. 30 GOOOL Chelsea! Trupa lui Graham Potter întoarce rezultatul. Zakaria înfige mingea în plasă.

Min. 18 GOOOOL Chelsea! Raheem Sterling restabilește egalitatea. „Albaștrii” reintră în joc.

Min. 7 GOOOL Dinamo Zagreb! Bruno Petkovic deschide scorul pe Stamford Bridge.

Min. 1 Partida a început.

• Chelsea: Mendy - Azpilicueta, Chalobah, Koulibaly, Chillwell - Mount, Zakaria, Jorginho, Sterling - Aubameyang, Havertz
  • Dinamo Zagreb: Livakovic - Ristovski, Sutalo, Peric - Misic - Moharrami, Ivanusec, Ademi, Ljubic - Petkovic, Orsic

FC Copenhaga - Dortmund 1-1

Final.

Min. 46 Partea a doua a început.

Min. 41 Haraldsson restabilește egalitatea cu patru minute înainte de ieșirea jucătorilor la vestiare.

Min. 23 GOOOL Dortmund! Hazard deschide scorul și produce avantajul trupei de pe Signal Iduna Park pe tabelă.

Min. 1 Arbitrul fluieră startul meciului.

• Copenhaga: Grabara - Diks, Vavro, Lund Jensen, Sorensen - Lerager, Clem, Claesson - Bardghji, Haraldsson, Daramy
  • Dortmund: Kobel - Passlack, Hummels, Schlotterbeck, Hazard - Can, Ozcan - Adeyemi, Reyna, Malen - Modeste

Haifa - Benfica 1-6

Final.

Min. 90+2 GOOOL Benfica! Joao Mario marchează golul 6.

Min. 89 GOOOOL Benfica! Araujo își trece și el numele pe tabelă.

Min. 73 GOOOL Benfica! Șut superb reușit de Rafa Silva. Portughezul este la a cincea reușită în această stagiune din grupele Ligii Campionilor.

Min. 69 GOOOL Benfica! Grimaldo duce scorul la 3-1.

Min. 59 GOOOOL Benfica! Musa majorează diferența pentru echipa sa.

Min. 26 GOOOL Haifa! Chery execută splendid un penalty, iar Maccabi restabilește egalitatea.

Min. 20 GOOOOL Benfica! Ramos trimite o minge cu capul și deschide scorul.

Min. 1 Start de meci!

• Haifa: Cohen - Meir, Seck, Goldberg, Cornud - Abu Fani, Lavi, Mohamed - David, Pierrot, Chery
  • Benfica: Vlachodimos - Bah, Silva, Otamendi, Grimaldo - Fiorentino, Aurnes - Neres, Rafa Silva, Jao Mario - Ramos

REZULTATE CHAMPIONS LEAGUE 19:45

Real Madrid - Celtic 5-1

Min. 90 Final.

Min. 84 GOOOOL Celtic! Jota reduce din diferență cu șase minute înainte de finalizarea timpului regulamentar.

Min. 71 GOOOOL Real Madrid! După ce i-a dat pasă de gol lui Vinicius, Valverde își trece și el numele pe tabelă. Șut superb trimis de fotbalistul madrilenilor.

Min. 61 GOOOL Real Madrid! Fede Valverde oferă un assist de senzație, iar Vinicius Junior trage la poartă și înscrie.

Min. 51 GOOOL Real Madrid! Asensio duce scorul la 3-0.

Min. 46 A doua repriză a început.

Min. 35 Ratare Celtic! Juranovic are ocazia să execute un penalty și să marcheze, dar Thibaut Courtois se aruncă excelent și parează lovitura. Rămâne 2-0 pentru Real Madrid.

Min. 21 GOOOL Real Madrid! Gruparea blanco beneficiază de încă o lovitură de la 11 metri, iar Rodrygo execută perfect și majorează diferența.

Min. 5 GOOOOL Real Madrid! Modric fructifică dintr-o lovitură de la 11 metri și îi pune gruparea blanco în avantaj încă din primele minute ale partidei.

• Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Alaba, Mendy - Valverde, Kroos, Modric - Asensio, Rodrygo, Vinicius
  • Celtic: Hart - Juranovic, Starfelt, Jenz, Taylor - Mooy, O'Riley - Abada, Hatate, Maeda - Furuhashi

Șahtior - Leipzig 0-4

Min. 68 GOOOOL Leipzig! Olmo nu are milă ți înscrie golul patru. Trubin, nicio șansă în acest meci. Încă 22 de minute, iar ucrainenii vor evolua în „16”-imile Europa League.

Min. 62 GOOOOL Leipzig! Szoboszlai înscrie golul trei, iar nemții par că vor obține calificarea în primăvara europeană a Ligii Campionilor.

Min. 51 GOOOOL Leipzig! Nemții majorează diferența. Andre Silva duce scorul la 2-0.

Min. 10 GOOOOL Leipzig! Nkunku împinge mingea în plasă după o fază periculoasă la poarta lui Trubin. Nemții sunt în avantaj încă din primele 10 minute ale partidei.

• Șahtior: Trubin - Konoplya, Bondar, Matviienko, Mykhaylichenko - Sudakov, Stepanenko - Petryak, Bondarenko, Mudryk - Traore
  • Leipzig: Blaswich - Simakan, Orban, Gvardiol, Raum - Szoboszlai, Schlager, Kampi, Werner - Nkunku, Silva

știre inițială

Faza grupelor din Champions League se încheie miercuri seara, cu meciurile din grupele E-H, LIVE TEXT pe sport.ro de la 19:45 și 22:00, meciuri care vor stabili și ultimele două echipe calificate în optimile de finală ale competiției.

Practic, pentru cele două locuri rămase pentru optimi se luptă, în dueluri directe, Șahtior Donețk - RB Leipzig (grupa F) și AC Milan - Red Bull Salzburg (grupa E).

Ciprian Tătărușanu, din nou titular la AC Milan

În cazul unei victorii, ucrainenii îi trimit pe nemți în Europa League, iar Milan trebuie să obțină măcar o remiză pentru a încheia pe poziția secundă.

La milanezi, Ciprian Tătărușanu este așteptat să joace din primul minut al întâlnirii cu Red Bull Salzburg, având în vedere absența prelungită a titularului Mike Maignan, din nou accidentat.