Situație inedită! Cum a pierdut PSG primul loc în Grupa H. Poate da în optimi peste Bayern, Real sau Chelsea

PSG Benfica juventus - psg maccabi haifa - benfica Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 03 Noiembrie 2022, 00:16
Data actualizarii: Joi 03 Noiembrie 2022, 00:18

PSG și Benfica au ajuns la egalitate perfectă la capătul celor șase meciuri din grupele Champions League.

Cele două echipe care s-au luptat pentru primele două poziții din Grupa H au încheiat la egalitate, cu câte 14 puncte, același golaveraj (16 goluri marcate și șapte primite) și egalitate perfectă în meciurile directe (1-1 în tur, 1-1 în retur).

Cum a pierdut PSG primul loc din Grupa H a Ligii Campionilor

În acest caz, principalul criteriu de departajare a fost numărul de goluri marcate în deplasare. La acest capitol, Benfica are nouă goluri iar PSG șase, astfel că portughezii vor merge în faza următoare a competiției din urna câștigătoarelor grupelor.

De menționat este faptul că Benfica a marcat șase dintre cele nouă goluri marcate în deplasare în ultima etapă, pe terenul celor de la Maccabi Haifa, unde a învins cu 6-1. Un scor mai mult decât impresionant, având în vedere că, la pauză, cele două echipe erau la egalitate, 1-1.

PSG a câștigat meciul cu Juventus cu scorul de 2-1, dar se pare că nu a fost suficient pentru a-și asigura prima poziție din grupă. Astfel, PSG poate da peste adversari precum Bayern, Real Madrid sau Chelsea în faza următoare a competiției.

Standings provided by Sofascore

Când e programată tragerea la sorți pentru optimile de finală UCL

Tragerea la sorți pentru stabilirea meciurilor din optimile de finală este programată pe 7 noiembrie.

Partidele din această fază a UEFA Champions League se vor disputa pe 14/15, 21/22 februarie (turul) și 7/8, 14/15 martie 2023 (returul).

Cele opt câștigătoare de grupă se vor afla în prima urnă la tragerea la sorți și vor întâlni formațiile din urna a doua, acolo unde vor fi repartizate ocupantele pozițiilor secunde. Formațiile care s-au întâlnit deja în grupe nu se vor putea duela din nou în optimi.

De asemenea, echipele din aceeași țară nu se vor putea înfrunta în optimile de finală, restricția urmând să fie ridicată abia din sferturi.