Ion Crăciunescu a dat verdictul după penalty-ul cerut de Barcelona contra lui Bayern

Ion Craciunescu Barcelona bayern Danny Makkelie Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 14 Septembrie 2022, 09:50
Data actualizarii: Miercuri 14 Septembrie 2022, 10:17

Fostul arbitru internațional Ion Crăciunescu a analizat o fază din prima repriză a meciului Bayern - Barcelona 2-0, când catalanii au solicitat primirea unei lovituri de la 11 metri.

În minutul 43, la scorul de 0-0, Ousmane Dembele a pătruns în careul lui Bayern, însă a fost blocat de Alphonso Davies, care a părut să îi pună o piedică francezului de la Barcelona.

Arbitrul olandez Danny Makkelie nu a acordat penalty pentru Barcelona la faza respectivă, iar Ion Crăciunescu consideră că centralul a luat decizia greșită.

"Eu zic că a fost penalty. Davies a intervenit pe direcția de deplasare a lui Dembele și l-a împiedicat să continue faza.

Nu este obligatoriu să-i pună piedica din spate, l-a împiedicat clar. Nu înțeleg de ce n-a intervenit VAR-ul.

Mă uit și în campionatul nostru, vezi împingeri clare… că lasă jocul liber… păi sunteți nebuni? Una este lupta corp la corp și alta este împingere cu mâna, domnilor arbitri", a spus Ion Crăciunescu, potrivit Fanatik.

Barcelona a fost superioară la cele mai multe capitole în prima repriză a meciului de la Munchen, însă Lewandowski și colegii săi nu au reușit să marcheze. Bayern a dat lovitura la scurt timp după startul reprizei secunde, când Lucas Hernandez (50) și Leroy Sane (54) au înscris pentru bavarezi.