Antonio Conte Champions League Sporting Tottenham Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 27 Octombrie 2022, 08:19
Data actualizarii: Joi 27 Octombrie 2022, 08:20

Tottenham a remizat contra lui Sporting Lisabona, scor 1-1, în runda a cincea din grupa D a Ligii Campionilor, iar niciuna dintre echipe nu este sigură de calificare cu o etapă înainte de final.

Sporting a condus din minutul 22, după golul marcat de Edwards, însă Tottenham a egalat cu zece minute înainte de final, prin Bentancur. Londonezii au crezut că au dat lovitura la ultima fază, în minutul 90+5, când Harry Kane a înscris pentru 2-1, însă reușita a fost anulată de VAR.

Criză de nervi a lui Antonio Conte în minutul 90+9, la Tottenham - Sporting

Centralul olandez Danny Makkelie a validat inițial golul, însă, după mai multe discuții cu arbitrii din camera VAR, a anulat golul lui Tottenham pentru ofsaid la Harry Kane, în minutul 90+9, astfel că scorul a rămas 1-1. Antonio Conte, managerul lui Spurs, a avut o adevărată criză de nervi, intrând pe teren și țipând la arbitru, astfel că a fost eliminat.

După meci, Antonio Conte a susținut că VAR-ul a luat decizia greșită și a vorbit și despre arbitrajele din Premier League, considerând-o pe Tottenham dezavantajată în mai multe rânduri.

"Toată lumea a intrat pe teren, dar arbitrul a decis să mă elimine. Doar pentru atât! Ni s-a anulat un gol valabil pentru că mingea se afla în fața lui Kane când a primit mingea, dar a intervenit VAR-ul.

Știți că nu comentez deciziile arbitrilor, dar nu am fost deloc norocoși cu VAR-ul sezonul acesta. Până acum suntem singura ehipă cara a repetat un penalty. La fiecare penalty mă duc să văd dacă portarii pleacă de pe linie, iar asta se întâmplă de foarte multe ori.

Vreau să văd penalty-uri repetate și în Premier League. Aș vrea să văd dacă o astfel de decizie se ia și în cazul echipelor de top, într-un meci important. Vreau să văd dacă VAR-ul este îndeajuns de curajos să ia o decizie greșită. Sunt foarte supărat, nu văd sinceritate la o situație de acest gen.

Sporting a meritat să conducă cu 1-0, dar, la finalul meciului, noi am fost cei care meritam cele trei puncte, însă după acea decizie din final trebuie să așteptăm ultimul meci", a spus Antonio Conte, citat de The Guardian.

Tottenham este prima în grupa D, cu 8 puncte, însă nu și-a asigurat calificarea încă. Sporting Lisabona și Eintracht Frankfurt au câte 7 puncte, în timp ce Olympique Marseille, următoarea adversă a londonezilor, este ultima, cu 6 puncte.