Hernan Crespo sharethesofa Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 08 Aprilie 2014, 12:26
Data actualizarii: Marti 08 Aprilie 2014, 12:27

►Comenteaza Chelsea - PSG LIVE cu Hernan Crespo! Pune-i intrebari AICI si #sharethesofa!

In fiecare saptamana de meciuri UEFA Champions League, Heineken invita fanii din toata lumea sa ia loc pe canapeaua virtuala #ShareTheSofa, lansata pe Twitter, alaturi de o legenda a Ligii Campionilor.

Diseara, incepand cu ora 21:30, Hernan Crespo comenteaza alaturi de fani meciul dintre fosta sa echipa, Chelsea, si Paris Saint Germain. In tur a fost 3-1 pentru parizieni iar echipa lui Mourinho incearca sa revina pentru o noua calificare in semifinale.

Crespo a fost in anul 2000 cel mai scump jucator din istorie, cand a trecut de la Parma la Lazio Roma pentru 35 de milioane de lire sterline.

Crespo are 25 de goluri in Champions League si a fost pe teren la finala istorica dintre Milan si Liverpool, castigata de englezi dupa lovituri de la 11 metri. Milan a condus cu 3-0 la pauza, dupa dubla reusita de Crespo si reusita lui Maldini, insa englezii au revenit dupa pauza si au egalat reusind sa impinga meciul in prelungiri.

Hernan Crespo a marcat peste 300 de goluri in cariera sa de 19 ani, a jucat pentru sapte cluburi diferite, iar cel mai bun sezon al sau a fost 2000-2001, cand a marcat 28 de goluri, in 45 de meciuri, pentru Lazio.

Doar Lionel Messi si Gabriel Batistuta au marcat mai multe goluri pentru Argentina decat Crespo.

Hernan Crespo a mai discutat cu fanii de pe canapeaua virtuala #ShareTheSofa, anul trecut, pe 6 noiembrie, cand a comentat meciul Barcelona – AC Milan.

Diseara, fanii ii vor putea adresa din nou intrebari, urmand sa isi primeasca raspunsurile in timp real, pe pagina www.twitter.com/heineken.

Platforma #ShareTheSofa a fost lansata de Heineken® in timpul meciului dintre AC Milan si Celtic FC, al carui comentator de onoare a fost Ruud Gullit, fostul capitan al nationalei Olandei.

Seria meciurilor UEFA Champions League a fost reluata anul acesta pe 18 februarie cu invitati precum Roberto di Matteo, Fernando Hierro, Patrick Kluivert si Ruud van Nistelrooy, iar pana la finala care va avea loc pe 24 mai, noi nume grele ale fotbalului international se vor alatura proiectului #ShareTheSofa pentru a comenta live cu microbistii.

Prin #ShareTheSofa, Heineken®, partenerul UEFA Champions League din 2005, aduce experienta UEFA Champions League mai aproape de iubitorii fotbalului din intreaga lume, oferindu-le sansa de a vedea meciurile prin ochii unor specialisti.