FOTO ȘI VIDEO Haaland, reușită de generic în Premier League! Are mai multe goluri decât toată echipa lui Chelsea

Erling Haaland Chelsea Manchester City Premier League Southampton Anglia
Data publicarii: Sambata 08 Aprilie 2023, 21:25
Data actualizarii: Sambata 08 Aprilie 2023, 21:25

Erling Haaland (22 de ani), atacantul lui Manchester City, a revenit pe teren în meciul cu Southampton, scor 4-1, în care a marcat două goluri.

Revenit după o accidentare care l-a făcut să rateze meciurile naționalei Norvegiei, dar și derby-ul Manchester City - Liverpool 4-1, Haaland a fost folosit din primul minut contra lui Southampton și a marcat două goluri, în minutele 45 și 68.

Haaland, reușită de generic în Premier League pentru golul 30

Primul a venit cu o lovitură de cap, după o centrare a lui De Bruyne, iar al doilea a fost o adevărată bijuterie, din foarfecă.

Haaland a jucat până în minutul 69, moment în care a fost înlocuit cu Julian Alvarez, care cinci minute mai târziu a transformat un penalty. Pentru Manchester City a mai înscris Jack Grealish (58), în timp ce reușita lui Southampton a fost semnată de Sekou Mara (72).

În urma meciului de astăzi, Haaland a ajuns la o bornă impresionantă: 30 de goluri marcate în acest sezon de Premier League, după doar 27 de meciuri jucate.

Atacantul norvegian a marcat mai multe goluri în acest sezon de Premier League decât opt echipe din Premier League, inclusiv Chelsea (29), care a investit sute de milioane de euro în transferuri doar în acest sezon.

• Haaland este lider autoritar în clasamentul golgheterilor din Premier League, cu 30 de goluri. Norvegianul este urmat de Harry Kane (Tottenham, 23) și Ivan Toney (Brentford, 18).

În urma acestei victorii, Manchester City a ajuns la 67 de puncte, se află pe locul 2 în Premier League și a revenit la cinci lungimi în spatele liderului Arsenal, care va juca duminică pe terenul lui Liverpool.