VIDEO Champions League: toate rezultatele din turul 3 preliminar + echipele calificate în play-off

Dinamo Kiev Champions League Glasgow Rangers Ianis Hagi Mircea Lucescu Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 10 August 2022, 08:30
Data actualizarii: Miercuri 10 August 2022, 08:41

Dinamo Kiev, formația antrenată de Mircea Lucescu, și Glasgow Rangers, echipa lui Ianis Hagi, se luptă în continuare pentru accesul în grupele Ligii Campionilor.

Dinamo Kiev, echipă antrenată de românul Mircea Lucescu, s-a calificat cu emoţii în play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal, în urma victoriei cu 2-1, după prelungiri, pe terenul echipei Sturm Graz, în manşa secundă a turului al treilea preliminar.

Rangers a reușit o calificare spectaculoasă, după 0-2 în tur

Dinamo Kiev, care în prima manşă a câştigat cu 1-0, a fost condusă de vicecampioana Austriei prin golul danezului Rasms Hojlund (27). În prelungiri, Konstantin Vivcearenko (intrat în min. 71) a marcat golul egalării (97), iar Viktor Ţîgankov a înscris golul victoriei (112). Sturm a evoluat în inferioritate numerică din min. 105+1, când a fost eliminat Manprit Sarkaria.

Glasgow Rangers, echipă la care e legitimat internaţionalul român Ianis Hagi, a reuşit să obţină biletul pentru play-off, după 3-0 cu vicecampioana Belgiei, Union Saint-Gilloise, care câştigase primul joc cu 2-0.

Ferencvaros Budapesta și Sheriff Tiraspol, eliminate

Ferencvaros a fost eliminată de Qarabag, azerii câştigând cu 3-1 la Budapesta, după ce în primul meci scorul fusese egal, 1-1.

Sheriff Tiraspol, care în sezonul trecut a făcut o figură frumoasă în grupe, la prima sa participare (victorie cu Real Madrid pe Bernabeu), a fost scoasă din cursă de Viktoria Plzen, care s-a impus cu 2-1 în ambele manşe.

PSV Eindhoven - Monaco 3-2 după 1-1 în tur, în cel mai tare meci al acestei faze

Steaua Roşie a învins-o în ambele partide, cu 5-0 şi 2-0, pe Pyunik Erevan, echipă care a învins-o pe CFR Cluj în primul tur preliminar.

PSV Eindhoven a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de AS Monaco, scor 3-2, după 1-1 în Principat.

Dinamo Zagreb şi Benfica s-au calificat şi ele în play-off.

Rezultatele meciurilor din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor

Zalgiris Vilnius (Lituania) - (+) Bodo/Glimt (Norvegia) 1-1 (0-5 în prima manşă)

Apollon Limassol (Cipru) - (+) Maccabi Haifa (Israel) 2-0 (0-4 în prima manşă)

Pyunik Erevan (Armenia) - (+) Steaua Roşie Belgrad (Serbia) 0-2 (0-5 în prima manşă)

(+) Viktoria Plzen (Cehia) - Sheriff Tiraspol (R. Moldova) 2-1 (2-1 în prima manşă)

FC Mitdjylland (Danemarca) - (+) Benfica Lisabona (Portugalia) 1-3 (1-4 în prima manşă)

(+) Dinamo Zagreb (Croaţia) - Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) 4-2 (1-2 în prima manşă)

Ferencvaros Budapesta (Ungaria) - (+) Qarabag (Azerbaidjan) 1-3 (1-1 în prima manşă)

(+) PSV Eindhoven (Olanda) - AS Monaco (Franţa) 3-2, după prelungiri (1-1 în prima manşă)

Sturm Graz (Austria) - (+) Dinamo Kiev (Ucraina) 1-2, după prelungiri (0-1 în prima manşă)

(+) Glasgow Rangers (Scoţia) - Union Saint-Gilloise (Belgia) 3-0 (0-2 în prima manşă)

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în play-off.