FOTO ȘI VIDEO Care civilizație? Scene de război pe străzile din Napoli, cu mașini arse și lupte teribile, între suporterii nemți și forțele de ordine

Optimi Champions League Eintracht Frankfurt Napoli Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 16 Martie 2023, 09:11
Data actualizarii: Joi 16 Martie 2023, 09:16

Napoli s-a calificat în premieră în sferturile de finală din Champions League, după ce a învins-o pe Eintracht Frankfurt cu scorul de 3-0, pe teren propriu.

Echipa antrenată Luciano Spalletti, care venea după 2-0 în Germania, a câştigat la scor de forfait acasă, prin dubla nigerianului Victor Osimhen (minutele 45+2, 53) şi golul polonezului Piotr Zielinski (minutul 64 - penalty).

Napoli a devenit al şaptelea club italian care atinge sferturile Champions League, după AC Milan, Inter Milano, Juventus, AS Roma, Lazio şi Atalanta.

Italia nu a mai avut trei echipe în sferturile competiției (AC Milan, Inter, Napoli) din sezonul 2005-2006, după ce în ultimele două stagiuni nu a avut nicio reprezentantă. Tragerea la sorţi a sferturilor şi semifinalelor va avea loc vineri, la Nyon.

Scene de război pe străzile din Napoli

Interziși pe stadion din cauza incidentelor din meciul tur, fanii lui Eintracht Frankfurt au făcut deplasarea la Napoli, iar înaintea confruntării, pe străzile din oraș au avut loc incidente teribile între aceștia, împreună cu susținătorii Atalantei, și forțele de ordine.

Pe lângă luptele corp la corp, au fost incendiate mașini, sparte geamurile magazinelor și distruse numeroase numeroase obiecte din zona în care s-au desfășurat incidentele.