BEFORE and AFTER | Ultimul mohican dintr-o finala nebuna in Champions League! Duelul reluat dupa 15 ani:

Bayern Munchen Champions League Manchester United Liga Campionilor
Data publicarii: Luni 31 Martie 2014, 17:51
Data actualizarii: Luni 31 Martie 2014, 17:56

►Porto - Sevilla joi 22:00 in direct la Sport.ro si Voyo! Cu DRAG de pe Dragao. Semnat FOTBAL!

Manchester United si Bayern Munchen vor juca in Champions League, in sferturile de finala, dupa 15 ani de la celebra finala de Liga din 1999.

Atunci, United castiga trofeul in prelungiri, dupa ce marca de doua ori in trei minute, si intorcea scorul. Basler marcase pentru nemti in min.6, iar rezervele Sheringham si Solskjaer duceau trofeul in Anglia dupa goluri in minutele 91 si 93!

Faza este memorabila: oficialii UEFA coborau cu trofeul Ligii luand liftul de la arena Camp Nou. Cand s-au urcat in el Bayern era campioana, iar ei credeau ca nimic nu se mai poate intampla. Cand au ajuns la nivelul terenului au aflat ca United conducea cu 2-1, iar Cupa era destinata lor.

Dupa 15 ani de la acel meci, singurul jucator care prezent pe teren va fi Ryan Giggs, ultimul inca in activitate.

In 15 ani de la acea finala, United a batut-o o data pe Bayern, doua meciuri s-au terminat la egalitate, iar nemtii au castigat trei partide.

Cum aratau echipele de la finala din 1999:

Bayern: Oliver Kahn - Markus Babbel, Thomas Linke, Lothar Matthaus (Thorsten Fink, 80), Samuel Kuffour, Michael Tarnat - Stefan Effenberg, Jens Jeremies - Mario Basler (Hasan Salihamidzic, 90), Carsten Jancker, Alexander Zickler (Mehmet Scholl, 71)
Antrenor: Ottmar Hitzfeld

Manchester: Peter Schmeichel - Gary Neville, Ronny Johnsen, Jaap Stam, Denis Irwin - Ryan Giggs, David Beckham, Nicky Butt, Jesper Blomqvist (Teddy Sheringham, 67) - Dwight Yorke, Andy Cole (Ole Gunnar Solskjaer, 81)
Antrenor: Alex Ferguson

Meciul din sferturi in acest sezon va fi maine, de la 21.45, LIVE TEXT pe www.Sport.ro si m.sport.ro.