EXCLUSIV "Alta ar fi fost soarta meciului!" Fotbalistul pe care Ionel Ganea îl voia titular în finala Champions League, City - Inter 1-0

Ionel Ganea finala champions league Inter Milano Romelu Lukaku Liga Campionilor
Data publicarii: Duminica 11 Iunie 2023, 11:42
Data actualizarii: Duminica 11 Iunie 2023, 12:01

Fostul atacant al naționalei (45 de selecții / 19 goluri) a vorbit pentru Sport.ro despre finala Champions League.

Ionel Ganea, fost atacant de clasă al naționalei, a analizat pentru Sport.ro finala de la Istanbul și din perspectiva atacanților. A vorbit despre Erling Haaland, dar și despre Romelu Lukaku, belgian care nu a fost trimis în formula de start de antrenorul italienilor, Simone Inzaghi.

"Dacă Romelui Lukaku ar fi fost titular, poate altfel era soarta meciului. S-a văzut intrarea lui. Inter a fost mult mai periculoasă de când a intrat Lukaku. Fundașul stânga mi-a plăcut cel mai mult din echipa lui Simone Inzaghi. Inter a profitat un pic de greșelile de la City, dar n-a reușit să marcheze. Lautaro putea să-i paseze lui Lukaku la acea fază. Puteau ei să deschidă scorul!

City nu a arătat rău, dar prima repriză nu a jucat foarte bine. A fost un pic de teamă, de emoție, chiar și ei au declarat după meci același lucru. Una peste alta, le-a ieșit. Am zis de la început că va fi un meci echilibrat, s-a văzut și în prima repriză acest lucru", a declarat Ionel Ganea, pentru Sport.ro.

Italienii l-au făcut praf pe Lukaku

"Seară de coșmar pentru Lukaku. Belgianul a intrat în repriza secundă și a jucat rolul negativ la cel puțin două ocazii care ar fi putut schimba soarta meciului.

Eroarea lui Lukaku cântărește greu și doare. În minutul 89, Inter avansează, apare o centrare de pe dreapta, Gosens trimite în careu, iar Lukaku se aruncă spre minge și trimite cu capul, dar Ederson respinge. A fost mai mult un miracol al brazilianului, dar rămâne eroarea lui Lukaku, un gol ratat. A avut jumătate de poartă goală", a scris Gazzetta dello Sport.

• 183 de meciuri a strâns Ionel Ganea în primul eșalon din România
  • 73 goluri a marcat Ionel Ganea în primul eșalon din România
  • 34 de goluri în 107 partide jucate în Bundesliga a marcat Ionel Ganea
  • 3 goluri în 14 meciuri a înscris Ganea în Premier League
  • 19 goluri în 45 de meciuiri la prima reprezentativă a României a înscris Ionel Ganea

Triplă pentru istorie! Performanță fabuloasă pentru Manchester City și Pep Guardiola

Grație triumfului de la Istanbul, Manchester City a cucerit o triplă istorică în acest sezon formată din Champions League, Premier League și Cupa Angliei. Echipa lui Pep Guardiola este doar a doua echipă din Anglia care reușește această performanță, după Manchester United, în 1999.

Performanța este una deosebit de importantă și pentru Pep Guardiola. Antrenorul a ajuns la trei trofee Champions League cucerite, după cele două cu FC Barcelona (2009, 2011).

Guardiola a devenit primul antrenor din istorie care cucerește o astfel de triplă de două ori în carieră. Managerul spaniol a izbutit aceeași performanță în sezonul 2008/2009, cu FC Barcelona, când a câștigat Champions League, Cupa Spaniei și titlul în La Liga.