Romelu Lukaku Champions League Inter Milano Manchester City Liga Campionilor
Data publicarii: Duminica 11 Iunie 2023, 00:56
Data actualizarii: Duminica 11 Iunie 2023, 00:55

Manchester City a câștigat UEFA Champions League, după ce a învins Inter Milano în finala de la Istanbul, scor 1-0.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Rodri, în minutul 68. Bernardo Silva a centrat în fața porții, mingea a fost respinsă și a ajuns la Rodri, care a șutat imparabil de la 14 metri, fără șansă pentru portarul Andre Onana, care a avut câteva intervenții spectaculoase pe parcursul jocului.

Romelu Lukaku, criticat în presa internațională după finala Champions League

Romelu Lukaku, intrat pe teren în repriza secundă, a fost cel mai criticat jucător de presa internațională după finala de la Istanbul. Atacantului belgian de la Inter i se reproșează o mare ocazie ratată în minutul 89, dar și o fază din minutul 70, când a blocat o lovitură periculoasă a coechipierului Federico Dimarco.

"Seară de coșmar pentru Lukaku. Belgianul a intrat în repriza secundă și a jucat rolul negativ la cel puțin două ocazii care ar fi putut schimba soarta meciului.

Eroarea lui Lukaku cântărește greu și doare. În minutul 89, Inter avansează, apare o centrare de pe dreapta, Gosens trimite în careu, iar Lukaku se aruncă spre minge și trimite cu capul, dar Ederson respinge. A fost mai mult un miracol al brazilianului, dar rămâne eroarea lui Lukaku, un gol ratat. A avut jumătate de poartă goală", a scris Gazzetta dello Sport.

"Romelu Lukaku nu a avut o seară bună. A intrat în minutul 57 în locul accidentatului Dzeko și, în ciuda ocaziilor avute, nu a marcat. Ba din contră, a evitat golul, literalmente!

În minutul 70, Dimarco a profitat de o minge ajunsă în careu și a nimerit bara, însă a fost pe fază și a trimis din nou, însă mingea a fost blocată de Lukaku, care era în trecere și a blocat golul coechipierului său", a scris și Marca.

Triplă pentru istorie! Performanță fabuloasă pentru Manchester City și Pep Guardiola

Grație triumfului de la Istanbul, Manchester City a cucerit o triplă istorică în acest sezon formată din Champions League, Premier League și Cupa Angliei. Echipa lui Pep Guardiola este doar a doua echipă din Anglia care reușește această performanță, după Manchester United, în 1999.

Performanța este una deosebit de importantă și pentru Pep Guardiola. Antrenorul a ajuns la trei trofee Champions League cucerite, după cele două cu FC Barcelona (2009, 2011).

Guardiola a devenit primul antrenor din istorie care cucerește o astfel de triplă de două ori în carieră. Managerul spaniol a izbutit aceeași performanță în sezonul 2008/2009, cu FC Barcelona, când a câștigat Champions League, Cupa Spaniei și titlul în La Liga.