„Nu se poate construi peste noapte!” Ovidiu Burcă și-a certat jucătorii la pauza meciului cu Chindia. Ce le-a transmis

Ovidiu Burca Concordia Chiajna Dinamo Liga 2 Ovidiu Burcă / Dinamo
Data publicarii: Duminica 04 Septembrie 2022, 13:58
Data actualizarii: Duminica 04 Septembrie 2022, 14:11

Dinamo Bucureşti a obţinut a doua sa victorie în Liga 2, 1-0 (0-0) cu Concordia Chiajna, duminică, în deplasare, într-un meci din etapa a cincea.

La finalul partidei antrenorul Ovidiu Burcă le-a cerut fanilor lui Dinamo să aibă răbdare dacă își doresc o echipă puternică în groapă.

Dinamo a făcut o repriză secundă foarte bună, însă lucrurile au stat diferit în prima parte, ceea ce l-a determinat pe Ovidiu Burcă să își certe jucătorii la pauză.

Burcă: „E nevoie de timp, de unitate!”

„E o victorie venită după o perioadă în care am suferit. Suporterii nu ştiu dacă au înţeles, dar nimic nu se poate construi peste noapte. E nevoie de timp, de unitate. O echipă înseamnă altceva, nu doar un joc câştigat. Astăzi am câştigat o stare de spirit. Pe lângă asta, cred că a început şi jocul să arate mai bine, jucătorii înţeleg unele lucruri.

Luăm o gură de oxigen importantă. Când începi sa pierzi, jucătorii îşi pierd şi ei încrederea. Cel mai greu a fost să menţin aceeaşi linie, în momente de criză ai tendinţa să schimbi direcţia. La pauza i-am certat, dar curajul vine odată cu o serie de victorii. Suntem pe drumul cel bun, nu sunt un antrenor de rezultat. E un moment foarte greu pentru club, dar e şi un moment de regenerare, lucrurile trebuie construite diferit. Am fost calm, chiar dacă am pierdut trei meciuri”, a spus Ovidiu Burcă la finalul meciului.

În etapa viitoare, Dinamo o va întâlni pe Steaua, în data de 9 septembrie. „Câinii” vor ca meciul să se dispute pe Arena Națională.