Data publicarii: Marti 10 Mai 2022, 21:26
Data actualizarii: Marti 10 Mai 2022, 22:24

U Cluj - FC Hermannstadt s-a încheiat cu victoria sibienilor, scor 1-2.

U Cluj - FC Hermannstadt 1-2 (F. Ilie 71 / D. Paraschiv 14, Alhassan 67)

Minutul 90+5: Final de meci pe Cluj Arena! Hermannstadt câștigă și este aproape de promovarea în Liga 1. Cu un punct obținut în ultima etapă, cu CSA Steaua, sibienii sunt siguri de locul doi. De partea cealaltă, U Cluj a coborât pe locul trei și are nevoie de un succes la Chiajna, dar și de o victoria a Stelei pentru a promova direct.

Minutul 71: GOOOL U Cluj! Florin Ilie reduce din diferență pentru echipa lui Erik Lincar! Fundașul reia perfect o minge deviată de Ely și duce scorul la 1-2.

Minutul 67: GOOOL Hermannstadt! Buhăcianu trimite în centrul careului către Alhassan, iar acesta reia din prima direct în plasa laterală a porții lui Gorcea.

Minutul 46: S-a reluat jocul la Cluj! Fanii au avut parte și de un moment special pe durata pauzei: un fan și-a cerut partenera în căsătorie.

Minutul 45+3: Pauză pe Cluj Arena! La acest scor, Hermannstadt urcă pe locul doi, la trei puncte de Universitatea Cluj, dar nu e sigură de promovarea directă. Dacă meciul se va încheia cu victoria sibienilor, aceștia au nevoie de un punct în ultima etapă, cu CSA Steaua, pentru a fi siguri de promovarea directă.

Minutul 39: Ocazie pentru U Cluj! Romario Pires reia cu capul o minge centrată de pe partea stângă, dar pe direcția lui Iliev, care reușește să rețină fără prea mare dificultate.

Minutul 23: Inelul 2 este arhiplin pe Cluj Arena! Sunt șanse ca asistența să depășească 25.000 pentru această partidă, așa cum au anticipat organizatorii.

Minutul 20: Ocazie pentru U Cluj! Romario Pires trage de la aproximativ 20 de metri, dar pe centrul porții lui Iliev, care reușește să rețină.

Minutul 14: GOOOL Hermannstadt! Sibiul deschide scorul pe Cluj Arena! Daniel Paraschiv reuește golul cu numărul șase în acest sezon, după ce a reluat cu capul o minge centrată din lovitură liberă.

Minutul 6: Posesie pentru U Cluj! Jocul este lipsit, momentan, de faze de poartă. La meci este prezent și primarul Clujului, Emil Boc, care a dat și un pronostic: 2-0!

Minutul 1: Fluier de start pe Cluj Arena! Așa arată stadionul la startul partidei. Mai mulți fani sunt încă la porțile stadionului și așteaptă să intre. Cu o victorie, U Cluj promovează în Liga 1, acolo unde nu a mai fost de șapte ani.

Echipele de start:

• Universitatea Cluj: Gorcea - Romeo, Ilie, Ispas, Pîrvulescu - Ciobanu, Balgiu, Pires, Ely - Tescan - Boiciuc
  • Rezerve: Păun, Hofman, Dobrescu, Gugu, Remarcle, Haită, Alarcon, Alexandru, Filip
  • Hermannstadt: Iliev - Pantea, Bejan, Stoica, Opruț - Sota, Alhassan, Biceanu - Petrescu, Paraschiv, Oroian
  • Rezerve: Muțiu, Antoche, Tomșa, Blejdea, Issah, Șerban, Bucuroiu, Hora, Buhăcianu

UPDATE 19:15: Cer senin și vreme bună! Așa arată Cluj Arena cu 15 minute înainte de startul partidei dintre Universitatea Cluj și Hermannstadt. Mulți suporteri sunt încă la porțile stadionului, așteptând să intre.

UPDATE 19:00: Ely Fernandes este susținut de frații săi la partida dintre Universitatea Cluj și Hermannstadt.

UPDATE 18:50: La Universitatea Cluj - Hermannstadt se așteaptă peste 25.000 de fani. Dacă va fi așa, atunci partida va urca pe locul patru în topul asistențelor din acest sezon.

UPDATE 18:00: Universitatea Cluj speră să doboare recordul de asistență de pe Cluj Arena. În 2016, peste 28.000 de fani au venit să vadă România - Spania 0-0, într-un meci amical disputat pe stadionul ”șepcilor roșii”. Pentru iberici evoluau atunci jucători precum Iker Casillas, Gerard Pique, Jordi Alba, Sergi Roberto sau David Silva.

UPDATE 17:40: Atmosferă de sărbătoare la Cluj! Mai mulți fani s-au strâns deja la terasele din oraș, chiar dacă vremea este nefavorabilă. Universitatea Cluj le-a recomandat suporterilor să vină mai devreme la stadion, pentru a evita aglomerația.

UPDATE 17:30: Vremea nu ține cu fotbalul în această seară la Cluj. Potrivit meteorologilor, se anunță o ploaie ”sănătoasă” după ora 18:00. Cu toate acestea, sunt șanse ca la ora disputării partidei să fie condiții bune pentru spectatori.

UPDATE 17:00: Fanii iau cu asalt Cluj Arena pentru meciul decisiv cu Hermannstadt! Aproximativ 25.000 de suporteri ai Universității Cluj sunt așteptați să-i susțină pe elevii lui Erik Lincar astăzi, de la 19:30. Online, mai sunt disponibile aproximativ 600 de bilete pentru această partidă care poate marca un record de asistență în acest sezon de Liga 2.

În cazul unei victorii azi, U Cluj promovează matematic în Liga 1, chiar dacă pierde partida din ultima etapă a play-off-ului eșalonului secund și ajunge - de exemplu - la egalitate de puncte cu gruparea din Sibiu. Criteriul de departajare e numărul de puncte de la finalul sezonului regulat, iar U Cluj a fost peste echipa condusă de antrenorul Marius Măldărășanu.

Gruparea "Șepcilor roșii" a terminat sezonul regulat cu 42 de puncte, pe locul al doilea, în timp ce formația lui Măldărășanu a încheiat pe locul al treilea, cu 41 de puncte. Potrivit acestui articol de regulament, Hermannstadt chiar dacă se impune pe Cluj Arena, nu se urcă matematic în Liga 1, pentru că poate pierde confruntarea din ultima etapă și poate fi depășită.

"Avem un obiectiv de îndeplinit. Suntem aproape de a reuși acest lucru, dar vom putea doar dacă vom fi foarte concentrați, foarte serioși, dispuși la efort. Atunci cred eu că avem șanse foarte mari să câștigăm jocul de mâine.

Jucăm pentru cariera noastră, pentru performanța de a promova această minunantă echipă la Liga 1 și cred eu că toată lumea va aprecia și va respecta acest lucru”, a declarat Erik Lincar, antrenorul Universității Cluj.