Ucraineanul care i-a dat gol Stelei a plecat la limită din Ucraina! Când a ajuns la Iași

Mykhaylo Plokhotnyuk Poli Iasi Ucraina Liga 2
Iosif Pintilie
Data publicarii: Sambata 05 Martie 2022, 09:26
Data actualizarii: Sambata 05 Martie 2022, 09:59

CSA Steaua și Poli Iași s-au duelat în etapa a 18-a a Ligii 1, ”militariI” câștigând cu 3-1.

Bogdan Chipirliu (minutul 48), Vasile Buhăescu (minutul 63) și Adi Popa (minutul 66) au marcat pentru CSA, în timp ce pentru Poli Iași a înscris Mykhaylo Plokhotnyuk (22 de ani), fotbalist transferat în pauza de iarnă.

Născut la Odessa, atacantul a semnat pe 26 ianuarie cu gruparea moldavă, când încă nimeni nu se aștepta la declanșarea unui război. Mutarea la Poli Iași, în Liga a doua s-a dovedit a fi una inspirată, ținând cont de faptul că astfel ucraineanul a scăpat din calea atacurilor ruse.

Crescut de Dinamo Kiev, atacantul a vorbit, la finalul meciului, despre criza din Ucraina, aducând mulțumiri suporterilor care susțin țara sa, în acest moment dificil.

Mulţumesc suporterilor pentru 'Opriţi războiul în Ucraina'. Este ţara mea, mulţumesc mult suporterilor Stelei. Azi am jucat şi mintea mea a fost doar la joc, aici pe teren, este meseria mea. Fotbalul este viaţa mea, după meci, înainte de meci nu pot să uit de familia mea, pentru conaţionaţilii mei ucraineni.

Sunt în siguranţă. Familia mea este din Odesa. Odesa este acum în siguranţă, dar le este frică. Soţia mea a venit la Iaşi săptămâna trecută cu mine şi este bine acum, dar părinţii mei au rămas încă în Ucraina”, a declarat Plokhotnyuk după meci.