csa steaua CS Tunari Ghencea meci amical steaua ghencea Liga 2
Data publicarii: Vineri 07 Iulie 2023, 16:50
Data actualizarii: Vineri 07 Iulie 2023, 17:50

Pe parcursul meciului s-au înregistrat și peste 35 de grade Celsius la soare.

Partida amicală dintre CSA Steaua și CS Tunari s-a terminat la egalitate, scor 2-2, toate golurile fiind marcate în repriza secundă. Pentru gazde au punctat Buziuc (min. 59) și Chunchukov (min. 67, penalty), iar pentru oaspeți au înscris Dr. Gheorghe (min. 76) și Tache (min. 87).

Meciul a fost întrerupt pentru pauze de hidratare

Amicalul s-a desfășurat pe Terenul 5 din Complexul Sportiv "Steaua", în fața unei asistențe de aproximativ 50 de persoane, pe o căldură de peste 30 de grade Celsius la umbră, iar arbitrii partidei au decis dă facă mai multe pauze de hidratare. După două săptămâni de cantonament și readaptare la efort, a fost primul și ultimul amical disputat în România. Steliștii vor pleca pe 10 iulie în Bulgaria, unde vor efectua al doilea cantonament al verii, urmând să petreacă alte două săptămâni în stagiul de pregătire extern.

Nou-promovata din Ilfov, fostă Arsenal Tunari și cunoscută ca "Arsenal de România", câștigase meciul cu Academia Sport Team U19 (Liga Elitelor), scor 3-2, și va mai disputa partide de verificare cu FC Voluntari (11 iulie / Liga 1), FC Dinamo 1948 (12 iulie / Liga 1), CFC Argeș (14 iulie / Liga 2), FC Voluntari II (28 iulie / Liga 3) și Concordia Chiajna (29 iulie / Liga 2).

Caseta tehnică a amicalului din Ghencea:

CSA Steaua (prima repriză): Adrian Frânculescu - David Maftei, Rober Sierra, Daniel Vîrtej, Adrian Ilie - Ovidiu Gabor, Valentin Bărbulescu, Alex Adamcsik, Mario Topuzov - Bogdan Chipirliu, Alexandru Boiciuc

CSA Steaua (repriza a doua): Horia Iancu - Stephan Drăghici, Cristian Avram, Wallace da Silva, Mihai Dobrescu - David Matei, Alin Raicu - Alexandru Buziuc, Rareș Enceanu, Ovidiu Gabor - Tsvetelin Chunchukov

Antrenori: Daniel Oprița, Ștefan Nofitovici

CS Tunari: Daniel Isvoranu - Sorin Bustea, Alexandru Stoian, Radu Rogac, Andrei Sin - Paul Mitrică, Mădălin Mihăescu, Eugen Lixandru, Luca Florică - Denis Despa, Cosmin Lambru

Rezerve: Sebastian Moroz - Dragoș Gheorghe, Ionuț Zaharia, Luca Mitrică, Alexandru Trifan, Mario Geantă, Ramon Giurgiu, Sorin Mănăilă, Mario Tache, Robert Barfă, Alexandru Despa

Antrenori: Florin Stîngă, Alin Ilin