Cele trei puncte reprezintă un pas important pentru FC Argeș în cursa către play-off, iar piteștenii au sărbătorit victoria la finalul meciului, dar bucuria ar putea fi de scurtă durată.
FC Argeș poate pierde meciul după ce a jucat câteva zeci de secunde în 12 jucători
Spre finalul meciului, a avut loc un moment inedit. Piteștenii au jucat timp de aproximativ 30 de secunde în 12 jucători, ca urmare a unei erori produse în momentul schimbării. În minutul 83, piteștenii au făcut o dublă schimbare: Mitrică și Tofan în locul lui Briceag și Mensah. Ultimul nu a părăsit terenul, iar centralul George Roman nu a observat că fotbalistul se afla încă pe teren. Cei din staff-ul oltenilor, în frunte cu Florin Costeaa au intrat pe teren pentru a-i atrage atenția arbitrului. După ce i-a arătat cartonașul roșu lui Costea, centralul a realizat că Mensah se afla încă pe teren și i-a arătat fotbalistului cartonașul galben.
Cei din conducerea clubului din Bănie au făcut contestație imediat după fluierul final, iar oltenii sunt convinși că vor câștiga meciul la masa verde.
”Am vorbit cu avocatul, lucrurile sunt clare! Au încălcat regulamentul grav! Au folosit un jucător fără drept de joc, fiindcă cel schimbat și-a pierdut dreptul de a mai juca! Se încadrează pe Articolul 10.1, am făcut contestație! Avocatul ne-a spus că 100% vom câștiga, s-a uitat și a văzut că ne încadrăm pe două articole.
La una dintre fazele noastre periculoase, ei s-au apărat în 12! Gândiți-vă că se pierd jocuri pentru mai puțin de atât, dacă n-ai un junior pe teren, dacă ai un străin în plus pe teren, darămite să ai un jucător în plus! Contestația e ca și admisă, în articol e clar chestia aceasta.
Arbitrul a operat schimbarea, iar jucătorul și-a pierdut dreptul de joc! Inițial, nici nu voiam să facem contestație, dar ne-a spus avocatul că este ca noi și am schimbat imediat macazul. Și Piteștiul, dacă ne prindea pe noi așa, nu ne ierta cu chestia asta”, a declarat cineva din conducerea clubului din Bănie, conform GSP.ro.
Ce spune Articolul 10.1
”Folosirea într-un joc oficial a unui jucător aflat în stare de suspendare sau fără drept de joc se sancționează cu pierderea jocului prin forfait. Abaterile privind folosirea neregulamentară a jucătorilor extracomunitari și a jucătorilor aflați în stare de suspendare, pentru cumul de cartonașe galbene sau pentru eliminări (cartonașe roșii) se urmăresc din oficiu la sesizarea departamentului activități sportive/competiții al FRF/LPF/AJF”.