raducioiu csa steaua Dinamo Liga 2
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 19 Aprilie 2023, 09:09
Data actualizarii: Miercuri 19 Aprilie 2023, 19:28

CSA Steaua - Dinamo 2-0, într-un meci din Liga 2, disputat marți seară, în Ghencea.

• Golurile au fost marcate de Chipirliu, în minutul 19, din penalti, şi în minutul 29. Dinamo a rămas în inferioritate numerică din minutul 70, când Patriche a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe.
  • Meciul a fost urmărit și de fostul mare atacant de la Dinamo, Florin Răducioiu, acum analist sportiv.

Florin Răducioiu e atașat emoțional de Dinamo. A făcut parte din marea echipă formată de Mircea Lucescu în a doua jumătate a anilor '80, a cucerit titlul cu echipa din Ștefan cel Mare în 1990, iar evoluțiile de la gruparea sa de suflet l-au propulsat la echipa națională, la doar 18 ani.

Răducioiu, dezamăgit crunt după ce a văzut CSA Steaua - Dinamo

Totodată, Răducioiu, format la juniorii lui Dinamo de reputatul Piți Varga, a fost și oficial la Dinamo în urmă cu un an și jumătate. Prezentul cenușiu al formației din Ștefan cel Mare i-a lăsat un gust sălciu fostului atacant al Generației de Aur, iar eșecul din meciul cu Steaua l-a dezamăgit crunt.

• Florin Răducioiu

”Normal că sunt trist, că a pierdut Dinamo. În general, dezamăgit, că nu au avut o reacţie. Nu ştim dacă vom vedea în continuare Dinamo - Steaua (n.r. în afară de retur). Dezamăgit de Dinamo, de joc, o echipă slabă, cu multe greşeli individuale, nervoasă, care nu a creat nimic. Critic pentru că mă aştetam la o reacţie.

O echipă nervoasă, frustrată din cauza acestor greşeli, Dinamo pierde meciul în prima repriză din cauza acestor gafe, dar prea puţin pentru o echipă care vrea să revină în Liga 1.

Un adevărat dezastru, îmi pare rău să o spun, dar ăsta e adevărul”, a declarat Florin Răducioiu, la Orange Sport.

La partidă au asistat aproximativ 25.000 de spectatori, între care aproximativ 8.000 de fani dinamovişti. Încă din minutul 2, fanii au aruncat cu materiale pirotehnice, partida fiind întreruptă pentru scurt timp. În clasament, Steaua este lider, cu 47 de puncte, iar Dinamo ocupă locul 4, cu 38 de puncte.