Ovidiu Burcă, după victoria cu Metaloglobus: „Toți vor să ne ia inimile și să le pună pe masa de duminică!”

Ovidiu Burca Dinamo Metaloglobus Liga 2
Data publicarii: Sambata 22 Octombrie 2022, 14:49
Data actualizarii: Sambata 22 Octombrie 2022, 14:53

Dinamo Bucureşti a învins-o pe „lanterna roşie” Metaloglobus Bucureşti cu scorul de 2-1 (1-0), sâmbătă, la Clinceni, într-un meci considerat în deplasare, în etapa a 11-a a Ligii 2.

La finalul partidei Ovidiu Burcă și-a felicitat elevii pentru cele trei puncte obținute și a recunoscut că meciul a fost unul foarte dificil, deoarece toate echipele încearcă să se autodepășească atunci când joacă în fața lui Dinamo.

„Echipa arată total altfel. Am schimbat foarte multe lucruri. Etapa precedentă au pierdut în ultimul minut la Poli Iași, știam că nu ne așteaptă un joc ușor.

Eu cred că am controlat jocul în majoritatea timpului, așa cum ne dorim să facem de fiecare dată, chiar dacă gazonul... vedeți și dumneavoastră cum arată.

Burcă: „Toți ne vor inimile!”

Ultimele minute au fost tensionate, pentru că au fost și aceste probleme pe care le-am întâmpinat: cap spart, trei arcade sparte... Dar n-avem ce să ne facem. Nu vrem să ne plângem.

Mă bucur că am rezistat până la final, chiar dacă pe final am avut și doi oameni mai puțin pe teren, inclusiv la faza golului.

Așa e când joci la Dinamo! Toți vor să ne bată. Și nu numai să ne bată. Vor să ne ia inimile din piept și să le pună pe masa de duminică și să le povestească nepoților cum a fost. Asta înseamnă să fii la Dinamo. În primul rând trebuie să răspunzi cu aceeași intensitate, pentru că altfel ai probleme”, a spus Ovidiu Burcă la finalul meciului cu Metaloglobus.

Dinamo a ajuns la patru meciuri consecutive fără înfrângere în eşalonul secund, două egaluri şi două victorii, iar după acest rezultat a urcat pe locul 11.