Dinamo merge ceas! Încă o victorie pentru jucătorii lui Burcă în Liga 2! „Câinii”, neînvinși de patru etape

Dinamo liga 2 Metaloglobus Liga 2
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 22 Octombrie 2022, 13:49
Data actualizarii: Sambata 22 Octombrie 2022, 13:57

Metaloglobus și Dinamo s-au întâlnit în etapa cu numărul 11 din Liga 2, scor 1-2.

„Câinii” au un parcurs bun în Liga 2 în această lună, având patru meciuri consecutive fără înfrângere, în care au înregistrat o singură remiză. Dinamo s-a impus fără probleme în meciul din deplasare cu Metaloglobus, deși meciul a început cu un penalty ratat pentru jucătorii lui Ovidiu Burcă.

În minutul 7, Alexandru Pop a fost faultat în careu de Zakir, iar arbitrul a arătat punctul cu var, dar șutul lui Bani a fost parat de Gavrilaș. Dinamo a trecut însă în avantaj până la pauză, după golul marcat de Larrucea în minutul 25. Ahmed Bani și-a luat revanșa în minutul 64, după ce a marcat din lovitură liberă, asigurând astfel cele trei puncte pentru echipa sa. Caramalau a reușit să reducă din diferență în primul minut de prelungiri cu un șut direct de la marginea careului.

Momente de panică în Metaloglobus - Dinamo

Meciul a oferit și un moment mai puțin plăcut, după ce ambulanța a fost nevoită să intervină pe gazon. Okan Chatziterzoglou, fundașul lui Metaloglobus, a rămas întins pe gazon după un duel dur cu un adversar. Jucătorii au chemat rapid medicii pentru a interveni.

Jucătorul a reușit însă să se ridice și să continue jocul pe teren.

În urma victoriei, Dinamo se află pe locul 11 în clasament cu 16 puncte obținute în 11 meciuri jucate, în timp ce Metaloglobus se află pe ultimul loc, cu doar 4 puncte. În următoarea etapă, „câinii” joacă pe teren propriu cu CSM Slatina, în timp ce Metaloglobus se deplasează pentru meciul cu Unirea Constanța.