David Irimia Alexandru Irimia Dinamo FCSB Steaua Liga 2
Data publicarii: Marti 16 Mai 2023, 10:46
Data actualizarii: Marti 16 Mai 2023, 11:20

”Câinii” lui Ovidiu Burcă au zburdat pe ”Arena Națională” și s-au impus la scor în fața echipei lui Daniel Oprița.

Dinamo - Steaua, cândva ”Eternul Derby”, s-a terminat 3-0 pentru ”câinii” lui Ovidiu Burcă, într-un meci din penultima etapă a play-off-ului din Liga 2, Deniz Giafer și Lamine Ghezali, cu o dublă în prelungiri, fiind marcatorii de pe ”Arena Națională”.

Un moment istoric a avut loc în minutul 87 al partidei: fundașul dreapta titular al lui Dinamo, David Irimia, a fost înlocuit cu fratele său geamăn, Alex Irimia.

David, care a făcut un meci excelent și a fost aproape de deschiderea scorului, semnând o ocazie imensă în prima repriză, și Alex sunt jucătorii ”Under” folosiți de antrenorul Ovidiu Burcă în derby.

Gemenii, născuți în 2006, au împlinit 17 ani pe data de 12 mai, iar în acest sezon au marcat împreună în derby-ul cu FCSB din Liga de Tineret, scor 3-3: Alex (Alexandru Dragoș Irimia) a înscris atunci în minutul 47, iar David (David Mario Irimia) a egalat în prelungirile partidei.