Jucătorul dorit de Becali și Iordănescu, spectacol în Brașov - Petrolul 0-4

FCSB Petrolul Ploiesti valentin ticu Liga 2 Valentin Țicu
Data publicarii: Duminica 17 Octombrie 2021, 14:32
Data actualizarii: Duminica 17 Octombrie 2021, 14:35

Petrolul a făcut scor cu Brașov, 4-0, și a urcat pe primul loc în Liga 2.

FC Brașov și Petrolul s-au întâlnit în etapa a zecea a Ligii 2. Ploieștenii au obținut o victorie categorică, 4-0, care le-a asigurat primul loc în eșalonul secund, cu 27 de puncte, cu 3 puncte în fața Universității Cluj.

În partida câștigată de elevii lui Constantin Nicolae s-a remarcat și Valentin Țicu (21 ani), fotbalistul dorit de Edi Iordănescu și Gigi Becali la FCSB. Căpitanul „lupilor” a executat inteligent un corner, în minutul 53, și i-a pasat rapid lui Tucaliul, care l-a servit ideal pe Cebotaru pentru 2-0.

Fundașul stânga a contribuit și a treia reușită, când l-a angajat perfect pe Cebotaru, care a pasat în fața porții pentru Jarovic, iar în minutul 74, Țicu și-a trecut numele pe tabela de marcaj și a transformat o lovitură de la 11 metri.

În cele 10 meciuri disputate în acest sezon, jucătorul Petrolului a marcat trei goluri și a oferit o pasă decisivă.