Daniel Oprița tună și fulgeră după eliminarea CSA Steaua din cupă! Ce spune antrenorul de ratarea obiectivului

csa steaua Daniel Oprita orpita Progresul Spartac Steaua Liga 2 Daniel Oprița tună și fulgeră după eliminarea CSA Steaua din cupă! Ce spune antrenorul de ratarea obiectivului
Alecu Mihai
Data publicarii: Miercuri 18 August 2021, 21:27
Data actualizarii: Miercuri 18 August 2021, 21:30

CSA Steaua a fost bătută de Progresul Spartac cu 2-1.

Înfrangerea suprinzătoarea a echipei din Ghencea l-a făcut pe antrenorul echipei, Daniel Oprița, să aibă un discurs foarte dur la adresa jucătorilor săi, acuzând atitudinea nepotrivită pe care au avut-o în partida pierdută cu Progresul Spartac, 2-1.

"S-a pierdut un obiectiv. Am încercat să câștigăm, am vrut să dau minute tuturor jucătorilor din lot. Chiar dacă jucam cu o echipă din Liga 3 știam că e foarte greu. Fiind terenul lor, s-au acomodat mai repede, se antrenează zi de zi, iar noi n-am avut atitudine în primele 60 de minute, până am primit gol. După aceea, cu cei care au intrat s-a văzut o schimbare de atitudine, am fost mai agresivi, am egalat, am pus presiune pe ei, dar am făcut acea greșeală, se întâmplă.

Puteam și noi să facem 2-1 prin Chipirliu, dar sunt supărat pe atitudinea celor din prima repriză și 15 minute din a doua. Ce pot să mai... îmi pare rău, sunt foarte supărat. Mi-am dorit. Nu vreau să spun mai multe la cald, vreau să mă liniștesc, sunt foarte supărat și trăiesc la intensitate meciurile. Aș vrea ca și ei să dea mai mult atunci când intră. Era și oboseală.

E un teren greu, sintetic, avem meci la Slobozia și era normal să le dau și celorlați minute. Aveam încredere în ei, s-au antrenat bine, dar asta e. Am greșit, n-am greșit, a trecut. Așa ar fi trebuit să joc. Atitudinea n-au avut-o, și-au dorit mai mult adversarii. Și eu îmi doream. Eu nu-mi doresc? Am încercat să le îndeplinesc dorințele (n.r - fanilor și conducerii), am vrut și Cupa României. Sunt și eu om.

De încercat am încercat, dar sunt și momente din astea. Nu trebuia să pierdem acum, dar s-a întâmplat. Ne-a prins și rău cu meciurile din trei în trei zile, ne-a dat peste cap programarea din prima etapă și se pare că n-am putut face față, deși erau jucători odihniți, care trebuiau să arate altfel", a spus Oprița, după meci, pentru Digi Sport.