CSA Steaua, start perfect, Oprița pune presiune. "Așa îi vreau la fiecare meci"

csa steaua Daniel Oprita Liga 2 CSA Steaua, start perfect în Liga 2!
Data publicarii: Miercuri 11 August 2021, 11:17
Data actualizarii: Miercuri 11 August 2021, 11:33

CSA Steaua a început perfect în eșalonul secund.

CSA Steaua a învins Viitorul Pandurii, scor 2-0, marți, într-un meci din etapa a doua a eșalonului secund.

„Militarii” au două victorii în primele două meciuri jucate în Liga 2. După ce au câștigat cu 1-0, pe teren propriu, cu Csikszereda, roș-albaștrii s-au impus și în deplasarea de la Târgu Jiu.

Răsdan a deschis scorul în minutul 23, stabilind și rezultatul de la pauză. Căpitanul a fost cel care a făcut 'dubla', în minutul 65 al meciului, aducând cele trei puncte echipei sale. CSA Steaua este pe al cincilea loc în Liga 2, cu șase puncte obținute. Lider este 'U' Cluj, care are un golaveraj mai bun.

Oprița: "Scorul putea fi mult mai mare!"

”Au făcut un meci foarte bun, au fost extraordinari, au jucat aproape perfect. Scorul putea fi mult mai mare, dar sunt mulţumit. Aşa îi vreau la fiecare meci, am arătat ca o echipă matură. Sper să rămânem cu picioarele pe pământ şi să o ţinem tot aşa.

Aş vrea să vorbesc după ce se termină campionatul regulat despre acest lot. Eu îmi cunosc foarte bine jucătorii şi lotul. Cine a spus că nu avem un lot valoros? Mă uit pe bancă şi am soluţii. O să schimb şi sâmbătă, le-am spus că îmi dau dureri de cap, în sensul pozitiv. Sunt jucători importanţi care n-au prins lotul, e meritul lor.

Răsdan e un jucător care munceşte foarte mult, îşi face foarte bine treaba. Sunt mulţumit de toţi. Am vrut să câştig, să fie sănătate şi mulţumesc tuturor celor care ne-au susţinut”, a declarat antrenorul roș-albaștrilor, Daniel Oprița.

Cu șase puncte acumulate, gruparea din Ghencea e la egalitate cu Unirea Slobozia, ”U” Cluj, FC Hermannstadt, Concordia Chiajna și Metaloglobus și împart locurile 1-6. Etapa viitoare joacă sâmbătă, 14 august, de la ora 11:30, acasă, cu Dacia Unirea Brăila.

Viitorul Pandurii, cu un punct, e la egalitate cu Dunărea Călărași, Dacia Unirea Brăila și Unirea Dej și sunt clasate pe pozițiile 12-15. Runda viitoare joacă marți, 17 august, de la ora 18:00, în deplasare la Giurgiu, cu Astra.