Cum a reacționat Daniel Oprița, după ce Steaua a ajuns la un punct de play-off în Liga 2

Daniel Oprita csa steaua CSA Steaua - Csikszereda Liga 2 Daniel Oprița, antrenor CSA Steaua / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Luni 13 Noiembrie 2023, 19:59
Data actualizarii: Luni 13 Noiembrie 2023, 20:01

CSA Steaua s-a impus la limită în meciul cu Csikszereda Miercurea Ciuc, scor 1-0.

Bogdan Chipirliu a adus victoria gazdelor cu un gol marcat în minutul 78, iar Steaua a ajuns la un singur punct de zona play-off-ului.

După meci, antrenorul Daniel Oprița a tras primele concluzii și s-a arătat mulțumit de evoluția elevilor săi.

Viitorul lui Oprița, care este antrenor la Steaua din 2019, este în continuare pus sub semnul întrebării. Tehnicianul mai are contract până în vară cu gruparea din Ghencea, iar momentan nu a primit o ofertă pentru prelungirea înțelegerii.

Daniel Oprița: ”Am controlat jocul”

Sunt fericit pentru cele trei puncte, în primul rând și pentru jocul prestat. Chiar dacă scorul nu arată, eu zic că am controlat jocul. E o echipă care nu ne-a dat spații, până la urmă a venit și golul, meritat.

Îi felicit pe jucători, au dat dovadă că sunt oameni maturi. La finalizare trebuia să fim mai atenți și să ne facem jocul ușor. Până la urmă, un joc solid, m-a mulțumit. Și jucătorii de pe bancă au venit cu un plus.

Eu mă bucur că nu mai luăm gol, suntem bine pe faza defensivă. Astăzi am înscris, n-am primit gol, chiar mă mulțumește lucrul ăsta și ne apropiem de play-off”, a spus Daniel Oprița, după meci.

Steaua a urcat pe locul șapte, cu 19 puncte, la doar un punct de ultima clasată din zona play-off-ului, Concordia Chiajna, cu șase etape înainte de finalul sezonului regulat.

În următoarea etapă din Liga 2, care se va disputa după pauza competițională datorată echipelor naționale, CSA Steaua va juca în deplasare cu Progresul Spartac, iar Csikszereda, care rămâne pe locul 14, cu 16 puncte, va primi vizita celor de la CSM Slatina.