VIDEO Anghel Iordănescu, mesaj pentru Chipciu: "Steaua e cea care joacă pe Steaua. Restul e doar polemică"

Data publicarii: Joi 05 Octombrie 2023, 19:17
Data actualizarii: Joi 05 Octombrie 2023, 19:15

Anghel Iordănescu (73 de ani) a asistat la meciul CSA Steaua - FC Argeș 3-1, iar ulterior a făcut o analiză a jocului și a vorbit despre conflictul dintre echipa din Ghencea și FCSB.

Fostul selecționer al României a apreciat prestația Stelei din meciul cu FC Argeș și susține că echipa lui Daniel Oprița trebuie să obțină calificarea în play-off.

Anghel Iordănescu: "Steaua e cea care joacă pe Steaua. Restul e doar polemică"

Anghel Iordănescu, fost mare jucător și antrenor al Stelei, a vorbit și despre declarațiile recente făcute de Alexandru Chipciu la adresa clubului din Liga 2, iar la final a transmis un mesaj ferm: "Steaua e cea care joacă pe Steaua".

"A fost un meci bun. O primă repriză mai deosebită, în care Steaua a controlat jocul, a dominat și a și marcat de două goluri. În a doua repriză am avut senzația că steliștii sunt mulțumiți cu rezultatul și au lăsat-o mai moale. A venit și golul trei, un gol din penalty, dar un gol meritat.

Cred că încet, încet Steaua își va reveni, iar Oprița face o treabă foarte bună. Ținta pentru Steaua ar fi să joace în primele șase și să joace în play-off. Eu cred că Steaua, pentru numele purtat, pentru ce condiții există, pentru stadion, merită o echipă de prima divizie.

Îmi pare rău de declarațiile făcute de Chipciu. Îl știu un băiat echilibrat, extrem de inteligent. Probabil a fost un moment în care a vrut să le răspundă suporterilor care l-au șicanat, dar el este un băiat cu mult bun simț și un băiat educat.

Din punctul meu de vedere, am mai spus și repet, e greu ca eu să hotărâsc care este Steaua Asta trebuie să o hotărască justiția, Curtea de Apel. Până la urmă, trebuie să înțelegem cu toții că Steaua e cea care joacă pe Steaua. Restul e doar polemică", a spus Anghel Iordănescu, la plecarea de la arena din Ghencea.

După victoria cu FC Argeș, CSA Steaua a urcat pe locul 7 în Liga 2, cu 12 puncte în 9 etape. Pentru formația roș-albastră urmează un duel cu Unirea Slobozia, în deplasare.