FOTO ȘI VIDEO 5-0 și fani de 10! Coregrafie suprarealistă a fanilor Stelei la meciul cu Pandurii: „Umbrele provoacă frică!”

Steaua Daniel Oprita Peluza Sud Liga 2
Data publicarii: Miercuri 06 Martie 2024, 09:22
Data actualizarii: Miercuri 06 Martie 2024, 09:53

Steaua încă speră la play-off.

Steaua București s-a impus clar, scor 5-0, în meciul cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu, din a 17-a etapă a Ligii II. Alexandru Boiciuc (min. 47 și 78), Nacho Heras (min. 62 și 90) și David Maftei (min. 65) au marcat pentru „militari”, care speră în continuare la un loc în play-off.

Coregrafie memorabilă în Peluza Sud: „Din 2008, umbrele provoacă frică peste tot!”

Circa 2.000 de spectatori au venit pe stadionul Ghencea ca să vadă primul meci al Stelei pe propriul teren în 2024. Atmosfera din tribune a fost dominată de coregrafia 3D venită dinspre Peluza Sud.

Mai exact, făcută de către grupul ShadowS, care a sărbătorit 16 ani de la înființare. „Din 2008, umbrele provoacă frică peste tot!” a fost mesajul afișat de suporterii steliști. Freddy Krueger, Michael Myers și Jason Voorhees, personaje din filmele horror, și-au făcut „apariția” în coregrafia de colecție a celor de la ShadowS.

Daniel Oprița: „Da, așa poți să spui că joci la Steaua!”

După meci, antrenorul Daniel Oprița s-a declarat mulțumit de prestația „militarilor” după pauză. „Cum am arătat în a doua repriză, da, așa poți să spui că joci la Steaua. Cred că jucătorii și-au dat seama că au greșit. Nu mai avem voie să facem pași greșiți. A fost o finală, mai sunt două.

La pauză, le-am zis să fie mai curajoși. Aveau teamă, lipsă de încredere, așa a fost și la Reșița. Le-am zis să fie mai determinați, mai agresivi, să stăm mai sus și ne-a ieșit. La momentul ăsta, play-off-ul e departe. După meciul de la Mioveni, mai putem face calcule”, a declarat tehnicianul Stelei.

Echipe

Steaua București: Frânculescu - David Maftei (Enceanu 78′), Ceceri, Beța, Adrian Ilie - Drăghici, Rober Sierra (Raicu 78′), David Matei (Mancuso 67′), Pau Miguelez (Boiciuc 46′) - Chipirliu (Chunchukov 70′), Nacho Heras
Antrenor: Daniel Oprița

Viitorul Pandurii: Geantă - Savu, Jozic, Mrsulja, Godja - Brînzan -Vulpe (Moisie 64′), Geană (Croitoru 64′), Gîrbiță (Popa 64′), Nikpalj (Andreaș 81′) - Voinea (Acolatse 81′)
Antrenor: Călin Cojocaru