„VARception!” Fotbalul românesc, subiect de meme: momentul cu arbitrul care se vede în monitor face înconjurul lumii

FCSB FCU Craiova VAR Superliga
Data publicarii: Luni 01 August 2022, 07:47
Data actualizarii: Luni 01 August 2022, 07:57

FCSB și FCU Craiova au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat pe Arena Națională, în etapa a treia a Superligii.

de Ionuț Axinescu

Estonianul Joonas Tamm a deschis scorul pentru gazde, în minutul 48, în timp ce oltenii au revenit pe tabelă cu jumătate de oră înainte de final, prin golul marcat de Compagno, din penalty.

Lovitura de la 11 metri acordată trupei din Bănie a venit după ce arbitrul Adrian Cojocaru a consultat sistemul VAR. Momentul a fost unul „cu cântec”, pentru că „centralul” s-a lovit de probleme tehnice majore.

Fotbalul din România, din nou în centrul atenției: „VARception!”

Cojocaru a petrecut câteva minute bune în fața monitorului, unde la un moment dat s-a văzut pe el însuși. Într-un final, operatorii au găsit faza cu pricina, iar arbitrul a decis să acorde penalty pentru FCU și să-l avertizeze cu cartonaș galben pe fundașul Dawa.

Momentul jenant a devenit în scurt timp viral pe internet. Contul de Twitter Out Of Context Football, cu peste 1,6 milioane de urmăritori, a publicat imaginea în care Cojocaru se vedea pe sine pe monitor.

Tweet-ul a strâns peste opt mii de aprecieri în mai puțin de o oră și sute de distribuiri. „Orice brazilian după ce Germania a câștigat cu 7-1 la ei acasă”, a comentat cineva. „Eu, văzând cine e cel care îmi ruinează viața”, a scris, cu umor, un alt utilizator.

„Inception”, a reacționat un fan, în timp ce mai multe persoane au remarcat, ironic, că-n România chiar există cel mai bun sistem VAR din întreaga lume. „E o buclă infinită”, a postat altcineva.

„VAR-ul vine să îmbunătățească fotbalul. VAR-ul:”, a glumit un alt urmăritor al contului menționat.

Imaginea în care Cojocaru stă față în față cu Cojocaru a ajuns și pe Reddit, unde cineva a comentat scurt: „VARception”.