FOTO FCSB - FCU Craiova 1-1 | Vicecampioana României, fără victorie după trei etape. Oltenii lui Croitoru, un nou rezultat important

FCSB FC U Craiova Superliga
Data publicarii: Luni 01 August 2022, 00:02
Data actualizarii: Luni 01 August 2022, 00:58

FCSB - FCU Craiova 1 - 1 | Vicecampioana României termină la egalitate cu FCU Craiova, adună doar două puncte după primele trei etape din Superliga și rămâne fără victorie în acest început de campionat.

FCSB - FCU 1 - 1

Final de meci!

Minutul 84 - Ocazie importantă pentru FCU Craiova! Marquet scapă de adversarul direct, își așează mingea și șutează puternic de la marginea careului, dar Târnovanu face minuni în poartă.

Minutul 73 - Ocazie pentru FCSB! Cordea ia o acțiune pe cont propriu și șutează de la marginea careului, puțin pe lângă poartă.

Minutul 58 - GOOOOL FCU Craiova! Compagno transformă penalty-ul fără probleme și restabilește egalitatea pe tabela de marcaj.

Minutul 56 - În urma unui fault comis de Dawa, FCU Craiova beneficiaza de o lovitură de la 11 m. Decizia a fost luată în urma consultării pe camera VAR.

Minutul 47 - GOOOOL FCSB! Intrat la pauză, Tamm reușește să-l învingă pe Popa cu un șut puternic cu capul, din mijlocul careului.

A început repriza secundă!

Final de repriză!

Minutul 45 - Ocazie importantă pentru FCSB! Florinel Coman șutează plasat de la marginea careului, însă mingea se oprește în transversală.

Minutul 39 - Ocazie importantă pentru FCSB! Ovidiu Popescu șutează puternic dinspre marginea terenului, de la aproximativ 25 m, însă Robert Popa este atent și reușește să respingă fără mari probleme.

Minutul 33 - Ocazie importantă pentru FCU Craiova! Bauza se află la finalizarea unui nou șut bine plasat, de la marginea careului, însă Târnovanu bifează o nouă intervenție reușită.

Minutul 22 - Ocazie importantă pentru FCU Craiova! Compagno primește centrare din corner, reia spectaculos cu capul, dar Târnovanu este pe fază și reușește o paradă increidibilă.

Minutul 18 - Ocazie importantă pentru FCU Craiova! Bauza scapă singur la marginea careului, încearcă să îl dribleze pe Târnovanu, însă șutul său trece puțin pe lângă bara laterală.

Minutul 13 - Ocazie importantă pentru FCU Craiova! Baeten recuperează o minge la mijlocul terenului, sprintează spre poartă și șutează puternic de la 20 m, însă Târnovanu are o intervenție promptă.

Minutul 6 - Ocazie pentru FCSB! Cordea aruncă mingea de la margine, direct în careu. Florinel Coman preia cu capul, un adversar respinge, mingea este recuperată de Oaidă, însă șutul său este blocat.

A început partida!

FCSB - FCU | Echipele de start

FCSB: Târnovanu - Ov. Popescu, Dawa, Bouhenna, Radunovic - Șut, Oaidă - Cordea, Olaru, Coman - Stoica

Rezerve: A. Vlad, Haruț, Oct. Popescu, Lixandru, Tamm, Fl. Achim, Pantea, Musi, Mamut

Antrenor: Nicolae Dică

FCU Craiova: R. Popa - Negru, Duarte, Paramatti, Huyghebaert - Achim, Asamoah - Baeten, Bauza, Van Durmen - Compagno

Rezerve: Mogoșanu, R. Grigore, Enache, Dr. Albu, Blidar, Sidibe, Marquet, Chițu, C. Bălan

Antrenor: Marius Croitoru

FCSB se pregătește pentru al doilea meci sub comanda lui Nicolae Dică, după partida cu Saburtalo, încheiată 4-3 la general, din al doilea tur al preliminariilor UEFA Europa Conference League. Vicecampioana României nu a câștigat în campionat de la startul noului sezon, având o remiză cu Universitatea Cluj, scor 1-1, și o înfrângere cu Rapid, scor 0-2.

FC U Craiova are însă o victorie importantă în ultima etapă, în fața campioanei României, CFR Cluj, 3-1, pe teren propriu. Oltenii au pierdut duelul cu Farul însă din prima etapă, 1-2.

În sezonul trecut, FCSB s-a impus în meciul tur cu 1-0 datorită golului marcat de Claudiu Keșeru, în timp ce returul s-a încheiat cu o remiză, 2-2.

FCSB - FC U Craiova | Jucătorul remarcat de Nicolae Dică

La conferința de presă premergătoare meciului de pe Arena Națională, Nicolae Dică a ținut să vorbească despre Juan Bauza, argentinianul de la FC U despre care crede că va face diferența.

„FCU Craiova are o echipă bună, cu experiență. S-a văzut la meciul lor cu CFR Cluj că au fost conduşi şi au reuşit totuşi să întoarcă scorul.

Bauza de la ei este într-o formă foarte bună, dacă va fi sănătos, va face diferența în multe partide în acest sezon”, a declarat Nicolae Dică la conferință.

FCSB - FC U Craiova | Robert Popa nu are emoții înainte de meciul cu vicecampioana României

Robert Popa a oferit un interviu exclusiv pentru PRO TV, unde a vorbit despre duelul cu FCSB. Întrebat dacă are emoții, tânărul portar a spus că are încredere în echipa sa.

„Nu, nu cred. Eu cel puțin nu am nicio emoție. Am încredere totală în mine și în echipă și nu văd de ce ar fi emoții. Poate doar pozitive, care, într-adevăr, îți pot da o motivare în plus să câștigi.

În orice caz, mai bine decât la ora 4. Este o oră foarte târzie dar, având în vedere perioada în care suntem acum, fiind foarte cald afară, este mult mai bine față de cum am avut meciul trecut. A fost greu, nu poți chiar mereu”, a spus Popa.