„Trebuie să rămânem aici și să facem Crăciunul și Revelionul aici!” Constantin Schumacher s-a dezlănțuit: „N-au voie să spună că-s fotbaliști!”

constantin schumacher CS Mioveni FC Arges Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 15:32
Data actualizarii: Duminica 18 Decembrie 2022, 15:34

FC Argeș și CS Mioveni s-au duelat în etapa cu numărul 21 a Superligii României, scor 2-2.

FC Argeș a condus cu 2-0 partida de la Mioveni, după golurile marcate de Alexandru Ișfan și Arnold Garita în prima repriză. Piteștenii nu au reușit însă să țină de rezultat, iar în minutul 58, Liviu Antal a redus din diferență, cu o execuție superbă. FC Argeș s-a văzut egalată în al doilea minut de prelungiri, prin Garutti și a ajuns la cinci meciuri consecutive fără victorie.

Constantin Schumacher, furios după ce FC Argeș a fost egalată în prelungiri

Constantin Schumacher, cel care este antrenor principal în acte la FC Argeș, din cauză că Marius Croitoru nu are licența de antrenor, a vorbit la finalul meciului, având cuvinte dure la adresa jucătorilor. Tehnicianul i-a criticat dur pe fotbaliști și a anunțat plecări de la echipă în această iarnă.

„Ce pot să spun după o asemenea repriză? Când ai 2-0 în minutul 18 și după aia te relaxezi în halul ăsta și iei gol în ultimele două minute din meci... trebuie să rămânem aici și să facem Crăciunul și Revelionul aici.

La pauză, le-am spus: 'Este 0-0, continuăm să jucăm la fel, încercăm să mai dăm goluri, pentru că meciul nu este jucat'. Toată lumea e supărată, tristă. Păcat! Revenim în ianuarie și încercăm să facem lucrurile mai bune.

Toți suntem vinovați, în frunte cu mine, pentru că n-am știut să gestionăm rezultatul. Eu sunt antrenorul. Trebuie să stăm cu capul plecat, nu avem voie să spunem nimic. Nu au voie să spună că sunt fotbaliști! Trebuie să intre în teren și să demonstreze.

Sunt sigur că se vor schimba multe lucruri în ianuarie și vom arăta o altă față. Bineînțeles, vor pleca jucători, nu știu câți. Avem discuții cu jucători care să vină, pentru că trebuie să schimbăm fața echipei”, a declarat Constantin Schumacher conform Digi Sport.

• FC Argeș este pe locul al 10-lea în clasamentul Superligii, având 23 de puncte în 21 de meciuri jucate.