„Nu trebuia să joace!” Jucătorul de la FCSB care s-a 'sacrificat' în meciul cu Sepsi Sf. Gheorghe

FCSB Florinel Coman Mihai Stoica Sepsi Sf. Gheorghe Superliga
Data publicarii: Luni 12 Februarie 2024, 23:36
Data actualizarii: Luni 12 Februarie 2024, 23:39

FCSB a câștigat meciul cu Sepsi Sf. Gheorghe de pe Arena Națională din etapa cu numărul 25 a Superligii României, scor 1-0.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Alexandru Băluță, din pasa lui Baba Alhassan, în prima repriză. FCSB este neînvinsă în acest sezon, iar în urma victoriei și-a consolidat poziția de lider în clasament. Mihai Stoica a dezvăluit că cel mai bun fotbalist al roș-albaștrilor din acest sezon, Florinel Coman, nu ar fi trebuit însă să joace din cauza stării sale de sănătate.

Mihai Stoica: „S-a sufocat, nici la încălzire nu prea arăta bine!”

Oficialul de la vicecampioana en-titre a vorbit despre fotbalistul care se află într-o formă de zile mari, dezvăluind că acesta nu era apt de joc din punct de vedere fizic, din cauza răcelii sale. Coman a acuzat probleme încă de la meciul cu Farul Constanța, scor 1-1, când a fost la ORL chiar în ziua partidei, iar acesta i-ar fi recomandat să nu joace.

Mihai Stoica a declarat că Florinel s-a resimțit și în timpul meciului de pe Arena Națională, fiind în imposibilitatea de a depune mai mult efort fizic.

„Coman nu trebuia să joace. E de 5 zile pe un antibiotic puternic. La meciul cu Farul a intrat și a făcut-o bine, dar era boala la început și încă mai avea energie. Acum nu a putut să învingă și antibioticul și n-a putut să alerge. Sunt probleme la mai mulți, dar nu vreau să discut despre asta. Nici Ștefănescu n-a venit pentru că are gripă.

Coman, dacă era bine, în minutul 2 era 1-0. S-a sufocat, nici la încălzire nu prea arăta bine. Am zis că mai bine e să înceapă decât să intre pe parcurs și să nu poată juca. El a insistat să joace. Avem și un medic foarte bun și a consultat și specialiști. Ni s-a spus că nu riscă nimic, doar că nu va putea face efort, ceea ce s-a dovedit. Au mai fost și alții răciți, dar nu cum a fost Coman”, a declarat Mihai Stoica la Orange Sport.