„Nu suntem mulțumiți de jocul prestat!” Moldovenii, supărați după înfrângerea în fața lui FC Voluntari

Mihai Ciobanu FC Botosani fc voluntari Marius Croitoru Superliga
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 17 Iulie 2023, 21:19
Data actualizarii: Luni 17 Iulie 2023, 21:23

Botoșani a debutat cu o înfrângere în noul sezon din prima ligă, capitulând în fața lui FC Voluntari, luni, cu scorul de 2-1 (0-0).

FC Voluntari s-a impus la capătul unui meci în care au marcat numai gazdele. George Merloi și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutele 54 şi 59, însă Igor Armaș a redus din diferență prin autogolul marcat în minutul 88.

Moldovenii au avut o evoluție slabă, iar Mihai Ciobanu (63 de ani), antenorul din acte al moldovenilor, nu s-a ferit să-și critice jucătorii la finalul partidei.

„Nu suntem mulțumiți de jocul prestat, ne așteptam la mai mult de la jucătorii noștri. Suntem într-un campionat care e din ce în ce mai exigent și noi trebuie la fiecare meci să încercăm să scoatem puncte.

Nu spun că n-am încercat azi, dar am dovedit mai multe slăbiciuni în jocul echipei, în ofensivă și defensivă. La golul doi nu prea se fac astfel de greșeli. Dar campionatul e la început, trebuie să ne corectăm rapid.

Nu avem timp să plângem că avem jucători accidentați sau mai știu eu ce situații se ivesc. Avem obligația față de oraș, club și finanțatori să fim mai buni astăzi”, a spus Mihai Ciobanu, la finalul meciului cu FC Voluntari.

Ciobanu, despre relația cu Croitoru

„Principalul” din acte al Botoșaniului a vorbit și despre relația cu Marius Croitoru, cel care conduce, de fapt, antrenamentele moldovenilor.

„Relația cu Croitoru funcționează, Marius e de mult timp la club, a fost un jucător important aici. E foarte bine că jucătorii importanți rămân în continuare la club sub diverse forme.

E un lucru foarte bun făcut de Botoșani. Suntem oameni educați, instruiți bine și avem bunul simț să ne respectăm”, a mai spus Mihai Ciobanu.

Pentru FC Voluntari urmează deplasarea de la Constanța, acolo unde va întâlni Farul, sâmbătă, de la ora 18:15. De partea cealaltă, FC Botoșani va primi vizita Petrolului Ploiești, luni, de la ora 18:30.