Reacția lui Mihai Ciobanu după ce FC Botoșani a bifat prima victorie din campionat

FC Botoșani - Otelul Galati Mihai Ciobanu Superliga Superliga Mihai Ciobanu / Sursă Foto - fcbt.ro
Data publicarii: Vineri 22 Decembrie 2023, 20:35
Data actualizarii: Vineri 22 Decembrie 2023, 20:34

FC Botoșani a învins-o pe Oțelul Galați cu 2-0.

Cele două echipe s-au întâlnit în etapa #21 din primul eșalon al României, la Galați. La capătul celor 90 de minute, FC Botoșani a beneficiat de toate cele trei puncte și a înregistrat prima victorie din sezonul regulat al Superligii.

Mihai Ciobanu a vorbit după meci și a subliniat faptul că victoria a fost o descătușare pentru botoșăneni și că e foarte important cum va gestiona staff-ul fereastra de transferuri din iarnă.

”A fost o bucurie de moment, rezervată. Știm că nu am avut toamna pe care ne-am dorit-o. Acum sunt în iarnă și nu am numărat bobocii. Este o victorie care dă speranțe. S-a văzut că băieții au devotament. S-au luptat pentru minge și așa trebuie să facă mereu.

Au apărut accidentări surprinzătoare. Cred că celor care au lipsit azi le pare rău că nu au fost cu noi la această bucurie. Mereu am avut un dialog cu conducerea pentru a căuta cele mai bune soluții.

Sunt trei puncte importante. Este o descătușare. Sunt multe etape până la final, multe puncte puse în joc. E foarte important cum ne facem pașii de acum, mă refer la transferuri”, a spus după meci Mihai Ciobanu.

Oțelul Galați - FC Botoșani 0-2

După o primă repriză tăcută, Eduard Florescu a deschis scorul în partea secundă în minutul 66, ca în minutul 90+1 să majoreze diferența și să închidă tabela de marcaj la 2-0 în favoarea botoșănenilor.

Florescu a fost, astfel, eroul lui FC Botoșani, care a înregistrat prima victorie în sezonul regulat al Superligii României, ediția 2023/24, după 21 de etape desfășurate până acum.