„Meci foarte slab!” Analiza lui Denis Alibec după înfrângerea cu CFR Cluj

Denis Alibec CFR Cluj Farul Constanta Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 23 Ianuarie 2023, 22:28
Data actualizarii: Luni 23 Ianuarie 2023, 22:30

Farul Constanța a pierdut meciul cu CFR Cluj din etapa cu numărul 22 a Superligii României, scor 0-3.

Constănțenii nu au reușit să își păstreze poziția de lider în campionat în primul meci al anului, cedând în fața campioanei en-titre. Deși a avut cea mai mare ocazie a primei reprize, pe care însă Louis Munteanu nu a concretizat-o, Farul nu a reușit să marcheze și a încasat trei goluri în repriza a doua, unul dintre ele din penalty.

Denis Alibec, tranșant după înfrângerea cu CFR Cluj

În a doua repriză, Farul nu a reușit să pună probleme apărării ardelene, iar Denis Alibec a evidențiat acest lucru la finalul fotbalistului. Atacantul a spus că meciul făcut de echipă a fost „slab”, însă și-a arătat încrederea în capacitatea grupului de a reveni.

„Meci foarte slab, nu avem altă soluție decât să încercăm să fim împreună, să nu ne gândim la această înfrângere și să câștigăm următorul meci. Au făcut două faze frumoase și au reușit să înscrie, nu cred că am avut foarte mari probleme, dar nici noi în atac nu le-am pus probleme.

Felicitări CFR-ului, ce să le spun, merită victoria și merită primul loc. Au trecut șase luni de când a început campionatul, eram pregătiți de meci, știam ce trebuie să facem, cum să îi oprim, dar nu am reușit să facem asta. Nu e meci pe viață și pe moarte cel cu FCSB, vine play-off-ul și acolo se demonstrează cine merită să fie campion.

Mai sunt două meciuri contra lor, putem să le câștigăm pe amândouă, așa cum noi am câștigat în meciul de la ei”, a declarat Denis Alibec la finalul meciului.