Zeljko Kopic a vorbit, fără menajamente, după înfrângerea dură cu FC Hermannstadt: "Nu am meritat nimic"

Zeljko Kopic Dinamo FC Hermannstadt Superliga
Data publicarii: Duminica 17 Martie 2024, 20:49
Data actualizarii: Duminica 17 Martie 2024, 20:59

FC Hermannstadt a învins-o fără drept de apel pe Dinamo cu scorul de 3-0 (3-0), pe teren propriu, într-un meci din prima etapă din play-out-ul Superligii.

Sibienii au avut un final remarcabil de primă repriză, înscriind cele trei goluri într-un interval de opt minute, prin Ionuţ Stoica (38), Raul Opruţ (41) şi Cristian Neguţ (45).

La gazde a revenit în acest meci mijlocaşul Dragoş Iancu, intrat pe teren în minutul 85, după ce a suferit o fractură la picior pe 24 septembrie, în meciul Petrolul Ploiești - FC Hermannstadt.

Sibienii au pierdut un singur meci acasă în acest sezon, în prima etapă. În sezonul regulat, cele două echipe şi-au împărţit victoriile, FC Hermannstadt cu 4-0 acasă, iar Dinamo cu 1-0.

Reacția lui Zeljko Kopic după FC Hermannstadt - Dinamo 4-0

"Cred că am pierdut majoritatea duelurilor și e greu așa. Ei au avut mingea, au avut ocazii și merită aceste trei puncte.

Când câștigăm, câștigăm toți, când pierdem, pierdem toți. Nu este vorba despre vreun discurs dur, e vorba despre faptul că nu poți câștiga dacă nu-ți câștigi duelurile și nu păstrezi posesia când adversarul vine în pressing.

Nu am meritat nimic din acest meci. Suntem aici, mai avem opt jocuri. Sigur, dacă jucăm așa, e greu să ne salvăm, dar am arătat recent că putem să facem un fotbal bun.

E fotbal, trebuie să înțelegem că trebuie să progresăm. Hermannstadt e o echipă foarte puternică acasă, echipe mai puternice decât a noastră nu au câștigat aici.

Nu cred în accidente. Dacă ești puternic, dacă îți câștigi duelurile, dacă ai posesia, joci mai bine", a spus tehnicianul, la finalul partidei.