„Edjouma a fost purtător ilegal de tricou!” Reacția lui Mihai Rotaru după remiza cu FCSB: „Ar trebui să-i dea o bere lui Târnovanu! I-a ținut în meci!”

Mihai Rotaru FCSB Universitatea Craiova Superliga Mihai Rotaru
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 20 Februarie 2023, 12:21
Data actualizarii: Luni 20 Februarie 2023, 12:25

FCSB și Universitatea Craiova s-au întâlnit în etapa cu numărul 26 a Superligii României, scor 1-1.

Malcom Edjouma a deschis scorul pentru roș-albaștrii în primele minute de joc, însă oltenii au restabilit egalitatea după lovitura de cap a lui Elvir Koljic în primul minut de prelungiri, care ajutat de devirea lui Iulian Critstea, l-a învins pe Târnovanu. Portarul gazdelor a fost criticat pentru ieșirea eronată care a dus la golul egalizator.

Oltenii au reclamat însă după meci, prin vocea lui Eugen Neagoe, prezența lui Malcom Edjouma pe teren, punctând că fotbalistul ar fi trebuit eliminat în etapa trecută, după faultul dur cu FC Voluntari la Armaș. Declarațiile antrenorului au fost susținute de Mihai Rotaru.

Ce a spus Mihai Rotaru după remiza de pe Arena Națională

Finanțatorul Universității Craiova a vorbit despre punctul obținut pe Arena Națională, încântat de golul marcat de echipa sa în prelungiri, însă a declarat că se aștepta la o victorie, în contextul ocaziilor avute de jucătorii lui Neagoe.

Totodată, Rotaru a glumit pe seama subiectului Edjouma, spunând că așteaptă ca echipa sa să câștige la „masa verde”, însă a și punctat că, francezul nu ar fi trebuit să joace. Afaceristul l-a apărat însă pe Ștefan Târnovanu pentru intervențiile avute în meci, spunând că a ținut-o pe FCSB în meci prin paradele sale.

„Sentimentul e plăcut, când dai gol în minutul 90, dar voiam mai mult. Chiar credeam că vom câștiga acest meci. Am mai avut o ocazie, prin Ivan, puteam să câștigăm. Ne-am bucurat cu toții, suntem răgușiți. Când egalezi în minutul 90, senzația este aparte.

Sperăm să câștigăm meciul cu 3-0 la “masa verde”. Am contestat dreptul de joc al lui Edjouma. Așteptăm să vedem ce hotărăște domnul Vassaras. Am glumit! Dar Edjouma a fost purtător ilegal de tricou aseară, nu avea ce căuta acolo.

Am văzut că se vorbea despre nedreptatea în formă pură de aseară. Dar nedreptatea era dacă Ndong ar fi fost eliminat. Ar fi fost o greșeală uriașă de arbitraj și nu cred că VAR-ul putea să intervină. Putea să fie viciere de rezultat.

Târnovanu i-a salvat ieri pe cei de la FCSB, ar trebui să-i dea o bere, că i-a ținut în meci. Am avut 64% posesie cu FCSB, ceea ce un lucru foarte bun”, a declarat Mihai Rotaru pentru Fanatik.

„Ne-a dat gol un jucător care nu trebuia să fie pe teren!” Neagoe, reacție fermă după egalul cu FCSB pe www.sport.ro