„E simplu!” De ce nu mai reușește CFR Cluj să se impună în Superliga și cum o poate redresa Petrescu pe campioană

Ioan Andone CFR Cluj FCSB Superliga Ioan Andone
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 10 Aprilie 2023, 14:36
Data actualizarii: Luni 10 Aprilie 2023, 14:40

CFR Cluj a făcut doar egal, pe teren propriu, cu FCSB, scor 1-1, în etapa cu numărul trei din playoff-ul Superligii.

Ioan Andone este de părere că în momentul de față CFR Cluj nu reușește să reproducă jocul defensiv ireproșabil pe care l-a practicat în sezoanele precedente, când a câștigat titlul în Superliga.

„E simplu ce trebuie să facă CFR: să nu mai primească gol. Toate campionatele pe care le-a câștigat Dan Petrescu le-a câștigat pe organizare defensivă ireproșabilă. În momentul ăsta, ori uzura, ori presiunea care există, să poți să câștigi al șaselea campionat la rând.

Până la urmă, trebuie să fie fericiți cei de la CFR cu un punct, pentru că, la 1-1, a fost debandadă mare, nebunie. Erau în atac, nu mai erau stăpâni pe partidă. Rareori vedeai lucrurile astea în campionatele trecute.

Sunt multe greșeli individuale la CFR. Trec anii peste Deac, Burcă! În alți ani, când începea play-off-ul, CFR era cea mai puternică echipă, ca organizare, ca tot. Acum nu mai dau siguranța asta, se vede cu ochiul liber, nu trebuie să fii specialist. Problema lor e în defensivă.

CFR nu are niciun argument, în opinia mea, ca să câștige campionatul. Eu cred că Farul e marea favorită”, a spus Ioan Andone, la Fanatik.

CFR Cluj - FCSB, scor 1-1

CFR Cluj a încheiat la egalitate duminică, pe teren propriu, scor 1-1, meciul disputat în compania formaţiei FCSB, în etapa a treia din play-off-ul Superligii.

Clujenii au cerut penalti chiar în minutul 1, când au reclamat că Iulian Cristea a comis henţ în careu. În minutul 19 gazdele au deschis scorul, la o minge respinsă de Târnovanu, Bîrligea a înscris din careu. Bucureştenii au egalat în minutul 68, când Florinel Coman a marcat dintr-o lovitură liberă executată perfect. În minutul 90 arbitrul Radu Petrescu a anulat un gol al lui Omrani, pentru ofsaid, după ce a fost consultat sistemul VAR.

CFR Cluj rămâne pe locul doi, cu 35 de puncte, la patru puncte distanţă de lider, Farul Constanţa. FCSB are 34 de puncte şi este pe locul trei.