„Cea mai dezechilibrată din istoria partidelor dintre aceste echipe!” Cornel Dinu nu a avut milă de dinamoviști

Cornel Dinu Dinamo FCSB - Dinamo Superliga
Data publicarii: Duminica 23 Iulie 2023, 16:51
Data actualizarii: Duminica 23 Iulie 2023, 16:52

Dinamo a pierdut meciul cu FCSB din a doua etapă a Superligii României, scor 1-2.

Vicecampioana României a înscris prin Florinel Coman și Darius Olaru în prima repriză, când FCSB a dominat total. În a doua parte, Dinamo și-a revenit și a însris prin Goncalo Gregorio, reducând din diferență, însă fără să reușească să „smulgă” un punct din acest duel.

Cornel Dinu a analizat jocul dinamoviștilor, extrem de dezamăgit de prima repriză și de cum s-au prezentat jucătorii lui Ovidiu Burcă.

Cornel Dinu, nemulțumit de dinamoviști

Legenda lui Dinamo a vorbit despre jocul de pe stadionul Arcul de Triumf, dar și despre Ghezali și prestația acestuia oscilantă.

„Prima repriză dintre Steaua și Dinamo a fost poate cea mai dezechilibrată din istoria partidelor dintre aceste echipe, care începe prin 1950. Nu am văzut nicio echipă, care să domine, să aibă posesie, așa cum au avut cei de la Steaua în fața lui Dinamo.

Deși Dinamo e o echipă omogenă, cu câțiva jucători buni, aduși de data aceasta din Spania, după Cortacero, mă refer la Larrucea și la Iglesias. Cu câțiva copii crescuți de Gabi Răduță din perioada Negoiță, care sunt de viitor.

Dar cu o lipsă de agresivitate și de siguranță în posesia balonului, care i-a făcut pe cei de la Steaua să fie net superiori și să aibă cinci ocazii de gol, față de niciuna, niciun șut pe poartă, a lui Dinamo. Lucrul ăsta nu s-a întâmplat aproape deloc.

Ghezali este un jucător oscilant. A avut și momente bune, dar la partida aceasta a fost complet absent. El până acum a contat foarte mult. Dar eu am rezerve față de majoritatea jucătorilor aduși în România, pentru că ei sunt mulți talentați, ca și la noi, la vârste fragede, dar care nu confirmă după aceea.

Fie datorită felului în care se lucrează cu ei, fie curajului pe care îl au cei care conduc de a-i arunca în lupta atunci când trebuie. Ca pe un mânz. Trebuie să ai curaj să arunci în luptă un astfel de jucător. Pentru mine a fost cea mai mare satisfacție, dar în același timp să îl înarmezi din punct de vedere al antrenamentului și cu mijloacele necesare”, a declarat Cornel Dinu pentru Fanatik