„Avem foarte mult de muncă!” Analiza lui Laszlo Balint după primul meci din campionat! Alertă în Bănie din cauza accidentărilor

Universitatea Craiova Laszlo Balint Sepsi Sf Gheorghe Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 16 Iulie 2022, 00:09
Data actualizarii: Sambata 16 Iulie 2022, 00:12

Universitatea Craiova și Sepsi Sf. Gheorghe au remizat în prima etapă a Superligii, 2-2.

Oltenii au deschis scorul în prima repriză, când Gustavo l-a învins pe Niczuly cu o lovitură de cap, după o centrare bună a lui Andrei Ivan. Golul brazilianului a venit la patru minute după ce a fost trimis în teren pentru a-l înlocui pe Roguljic, accidentat dur.

Același Gustavo a mai marcat o dată, în minutul 59, după încă un contraatac bun al oltenilor, însă echipa lui Laszlo Balint nu a reușit să mențină avantajul. Damașcan a redus din diferență cu un gol superb, în minutul 73, iar covăsnenii au egalat în minutul 87, prin Nicolae Păun.

Universitatea Craiova a rămas și în 10 oameni după golul lui Păun, când Mateiu a văzut cartonașul roșu după o intervenție din camera VAR. Astfel, oltenii au ajuns la opt meciuri consecutive în care nu reușesc să se impună în fața lui Sepsi.

Laszlo Balint: „Avem foarte mult de muncă!”

Laszlo Balint (43 ani) s-a aflat la primul meci oficial pe banca tehnică a oltenilor și a vorbit despre remiza de pe „Ion Oblemenco”.

„Am avut jocul în mână, la un moment dat am avut toate punctele, dar nu am reușit să gestionăm ultimele 20 de minute. Niște faze ușor de gestionat, goluri luate din zona mijlocașilor centrali, știam de forța celor de la Sepsi. Ar fi trebuit să câștigăm, un debut nu tocmai cum ne așteptam, dar e bun și un punct și ce este evident e că avem foarte mult de muncă.

Am fost nevoiți să îl schimbăm pe Roguljic, Gustavo a intrat foarte bine, sperăm să nu fie serioasă. Trebuie să vedem și la Ștefan Baiaram, a acuzat și el niște dureri, e greu pe această căldură, dar nu avem timp să ne lamentăm, vin foarte repede următoarele meciuri.

Nu stăpânesc detaliul, dar odată ce ai luat gol nu știu dacă se impunea acordarea cartonașului roșu, dacă mă înșel, îmi prezint scuzele. Asta a fost decizia, trebuie să ne adaptăm fără Mateiu în următoarele meciuri, se adaugă absenței lui Bancu.

În acest moment, Gustavo a fost declarat omul meciului, vedem ce se va întâmpla zilele următoare. Mirko e un jucător important, a fost vital în ultima perioadă pentru Craiova, a demonstrat și astăzi că este un jucător valoros, a apărut această oportunitate, îi mulțumim pentru tot ce a făcut pentru club.

Koljic are zile în care mai resimte dureri la piciorul operat, dar atitudinea sa e admirabilă, strânge din dinți, transmite o stare foarte bună.

Mitriță e un jucător foarte important, din păcate, nu știm dacă nivelul financiar ne-ar permite să îl aducem, știm că e iubit de suporteri, ar fi un plus pentru noi, dar nu știu dacă ne permitem.

Țin constant legătura cu conducerea, sunt discuții deschise, e clar că vor mai veni jucători, dar trebuie să vină jucători care să aducă plusuri față de ce avem deja în lot”, a declarat Laszlo Balint la finalul partidei.

Pentru Universitatea Craiova urmează meciul cu Vllaznia din al doilea tur al preliminariilor UEFA Europa Conference League, iar în campionat se va duela cu Universitatea Cluj în următoarea etapă.