FOTO Se vede efectul VAR în Superliga! Mateiu, eliminat în meciul cu Sepsi după o decizie luată în urma consultării arbitrajului video

arbitraj VAR Alexandru Mateiu eliminare arbitraj VAR Universitatea Craiova VAR Superliga
Data publicarii: Vineri 15 Iulie 2022, 23:26
Data actualizarii: Vineri 15 Iulie 2022, 23:38

Universitatea Craiova - Sepsi Sfântu Gheorghe 2 - 2 | Meciul din Bănie a fost marcat de mai multe evenimente importante.

Sepsi Sfântu Gheorghe a continuat seria rezultatelor pozitive cu Universitatea Craiova, obținând un rezultat de egalitate în Bănie, scor 2-2.

După ce a condus cu 2-0, echipa antrenată de Laszlo Balint s-a văzut egalată în ultimele 20 de minute ale meciului, fiind aproape chiar să și piardă, dacă nu ar fi fost intervenția de la ultima fază de joc a lui Mirko Pigliacelli.

Gol egalizator și eliminare pentru Mateiu

Cel de-al doilea gol al lui Sepsi a fost marcat în minutul 87. Dimitrov a pasat aproape de marginea careului, acolo unde Nicolae Păun a apărut bine și a înscris cu un șut direct.

Imediat după înscrierea golului, meciul a fost oprit, iar Radu Petrescu a fost chemat să revadă la camera VAR faza din care s-a înscris, în urma căruia a decis că Alexandru Mateiu l-a faultat pe Păun și a primit cartonaș roșu.