„Am jucat foarte prost! Nu mi-a plăcut!” Laurențiu Reghecampf, nemulțumit după a treia victorie consecutivă

Laurentiu Reghecampf Universitatea Craiova UTA Arad Superliga
Data publicarii: Sambata 19 August 2023, 00:00
Data actualizarii: Sambata 19 August 2023, 00:09

Universitatea Craiova și UTA Arad s-au duelat în a șasea etapă a Superligii României, scor 3-0.

Oltenii sunt neînvinși în acest sezon din Superliga României și au bifat a treia victorie consecutivă. Scorul a fost deschis rapid de Baiaram, în minutul 8, iar Raul Silva a marcat în minutul 38, însă reușita i-a fost anulată cu ajutorul VAR, astfel că Universitatea Craiova a intrat cu minimum avantaj la pauză.

Alexandru Crețu a dublat avantajul pentru olteni, în minutul 58, iar Screciu a închis tabela de marcaj, cu un șut din interiorul careului, în minutul 88. Astfel, Universitatea Craiova a trecut pe primul loc în clasamentul Superligii, având 14 puncte obținute în 6 meciuri și două avans peste FCSB, care are două meciuri în minus.

Laurențiu Reghecampf: „Aștept cu totul altceva!”

Laurențiu Reghecampf a vorbit la finalul meciului, arătându-se nemulțumit de jocul prestat de fotbaliștii săi, în special în prima repriză.

„A fost un meci greu, căldură foarte mare. Avem probleme în anumite momente ale jocului, le-am dat posibilitatea, mai ales în prima repriză, pe erori personale, să ajungă la poartă foarte ușor. Avem destulă experiență și avem jucători care pot citi jocul foarte bine, azi nu a fost cazul, am jucat foarte prost în prima repriză. OK, am marcat un gol, dar nu mi-a plăcut, aștept cu totul altceva, mai multă putere de reacție, agresivitate, trebuie să ne mișcăm mai repede, mai mult. Sunt lucruri pe care le știm, le vedem etapă de etapă și să încercăm să le facem mai bine.

Eu nu vorbesc de pregătirea fizică a jucătorilor sau problemele pe care le avem în anumite momente, am spus doar că avem momente în care trebuie să ne comportăm mult mai bine, să profităm mai mult de valoarea jucătorilor din față, lucrul ăsta trebuie să se vadă la fiecare fază, doresc să ajungem la un nivel în care să fim periculoși la fiecare fază.

Eu întotdeauna în discuțiile cu jucătorii le spun că au valoare, dar trebuie să dovedească și pe teren, la antrenamente să iasă din zona de confort, să facem altceva decât s-a făcut în trecut. Au mai multă experiență, sunt jucători care joacă împreună de câțiva ani, cred că ne-ar mai trebui 1-2 jucători pe anumite poziții în cazul în care ar mai exista accidentări. Nu știu dacă mai vin, discutăm, pe anumite poziții unde avem nevoie, până când se termină perioada de transfer putem vedea.

La pauza meciului încerc să mobilizez echipa, să spun ce e de făcut în a doua repriză, nu le spun despre ce s-a întâmplat în prima repriză, știu și ei ce erori au fcăcut. Indiferent de condițiile în care se va juca meciul cu Farul, va fi un meci dificil”, a declarat Laurențiu Reghecampf la finalul meciului.