"Vrea reguli doar ca să îi fie lui bine". Basarab Panduru nu este de acord cu "dorințele" lui Dan Petrescu

Basarab Panduru CFR Cluj Dan Petrescu Superliga
Data publicarii: Luni 23 Ianuarie 2023, 23:17
Data actualizarii: Luni 23 Ianuarie 2023, 23:27

CFR Cluj a urcat pe primul loc în Superliga României, după victoria cu Farul Constanța, scor 3-0.

La finalul partidei, Dan Petrescu s-a declarat încântat de jocul echipei sale, dar a criticat și câteva dintre regulile din fotbalul românesc, despre care a spus că nu le înțelege utilitatea.

"Cel puțin cinci echipe se vor bate la titlu până la sfârșit, toate care vor fi în playoff se vor lupta pentru primul loc. Indiferent cine va fi pe primul loc, nu este corect să se înjumătățească punctele. Punctele ar trebui să rămână acolo. Nici cu jucătorii de pe listă la un meci nu înțeleg. De ce trebuie să fie doar 22 pe listă? M-am uitat și la Chelsea, au 30 de jucători și joacă mai puține partide ca noi. Sau să îi trimit în tribune. Ce sens are? De ce să nu stea pe bancă?", a spus tehnicianul campioanei.

Basarab Panduru a demontat declarațiile lui Dan Petrescu

"Reguli introduse de oameni ca să le fie doar lor bine. Nu vine cineva cu o idee care să ajute pe toată lumea!

Nu sunt de acord. Noi nu suntem în stare să plătim 20 de jucători la zi. Să ajungă şi alte echipe cum sunt unele... De asta vrem aşa ceva? Ţi se pare că noi putem să avem 30 de jucători în lot? Poate Mioveni asta? De ce nu ne gândim cum să plătim jucătorii la timp? Noi ne gândim la lot de 30 de jucători", a spus Basarab Panduru la Orange Sport

Farul Constanța - CFR Cluj 3-0

CFR Cluj a urcat pe primul loc în Superliga României, după ce a învins Farul Constanţa cu scorul de 3-0, într-un meci din etapa a 22-a.

CFR Cluj a tranşat soarta partidei în primul sfert de oră al reprizei secunde, când au marcat Ermal Krasniqi (minutul 49) şi Cristian Manea (minutul 59 - penalty), după un fault comis de Dan Sîrbu asupra lui Yuri Matias. Claudiu Petrila (minutul 77) a parafat victoria oaspeţilor.

Kosovarul Krasniqi a avut un debut excelent la clujeni, cu un gol şi o pasă de gol (la reuşita lui Petrila). CFR Cluj şi-a luat astfel revanşa în faţa echipei antrenate de Gheorghe Hagi, care în tur se impunea cu 3-1, la Cluj-Napoca.

Farul Constanța a suferit prima înfrângere pe teren propriu în acest campionat. Formația antrenată de Gică Hagi nu are nicio victorie în ultimele trei etape (un egal şi două eşecuri). CFR Cluj are trei victorii consecutive în Superligă, toate în deplasare.