Viorel Moldovan, impresionat de unul dintre jucătorii înlocuiți de Pintilii în meciul cu Farul: „Am fost surprins!”

Viorel Moldovan Deian Sorescu FCSB Superliga Viorel Moldovan
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 31 Ianuarie 2023, 17:32
Data actualizarii: Marti 31 Ianuarie 2023, 17:35

Viorel Moldovan, contrariat de una dintre modificările făcute de Mihai Pintilii la meciul disputat de FCSB împotriva celor de la Farul Constanța, scor 2-3.

Deian Sorescu a fost trimis pe teren al confruntarea cu Farul, de pe Arena Națională, în stânga apărării vicecampioanei, însă în ciuda faptului că fotbalistul defensiv nu a jucat pe postul său de bază (fundaș dreapta), s-a descurcat foarte bine și în banda stângă.

Acest lucru a fost remarcat și de fostul internațional Viorel Moldovan, care a declarat că nu înțelege cum de cei de la FCSB l-au înlocuit în startul reprizei secunde.

„Nu (n.r. - Sorescu nu trebuia schimbat la pauză). Chiar dacă a jucat fundaş stânga, nu mi-a displăcut. A împins pe atac, a venit cu centrări, nu ştiu... am fost surprins de această schimbare, nu am înţeles-o”, a spus Viorel Moldovan la Orangesport.

Deian Sorescu a debutat oficial la FCSB în primul meci disputat de vicecampioană în acest an, cu FC Hermannstadt, scor 1-0. Și atunci a fost titular, însă a jucat pe poziția de fundaș dreapta, fiind schimbat tot în minutul 46 și înlocuit de Vali Crețu.

Sorescu, împrumutat până la vară de FCSB

FCSB l-a transferat pe Deian Sorescu, în această iarnă, de la Rakow Czestochowa, sub formă de împrumut, până la vară, cu opțiune de prelungire pentru încă trei sezoane.

Deian Sorescu s-a născut la 29 august 1997, în Moldova Nouă. A crescut în Timişoara şi a început fotbalul la Politehnica Timişoara. A continuat la SSU Poli, actuala Poli Timişoara (Liga 2), iar în 2018 a semnat cu Dinamo. La începutul lui 2022 s-a transferat la Rakow Czestochowa, liderul la zi al campionatului Poloniei, pentru care a evoluat în 27 de partide, a înscris de trei ori şi a oferit trei pase de gol. De asemenea, şi-a trecut în palmares Cupa şi Supercupa Poloniei.