Verdictul specialistului după faza controversată din FCSB - FC Voluntari: ”Dacă avea ceas, i-l spărgea”

fcsb - fc voluntari Adrian Porumboiu FCSB Superliga
Data publicarii: Luni 23 Octombrie 2023, 12:06
Data actualizarii: Luni 23 Octombrie 2023, 12:06

FCSB a cerut un penalty în meciul cu FC Voluntari, încheiat la egalitate, scor 0-0.

FCSB a ratat ocazia de a păstra distanța față de locul doi. Meciul s-a încheiat la egalitate, după ce Alex Băluță a nimerit bara în prelungirile partidei.

În minutul 87 al partidei, Ovidiu Popescu a pătruns în careu și a șutat puternic spre poarta lui Fernandez, însă Cristian Paz a blocat mingea cu mâna. Centralul meciului, Marian Barbu, nu a schițat niciun gest, iar meciul a continuat. VAR-ul nu a intervenit.

Adrian Porumboiu, fostul arbitru și patron de la FC Vaslui, a văzut faza la care FCSB a cerut penalty și a dat verdictul. Acesta consideră că vicecampioana trebuia să primească o lovitură de la 11 metri.

Adrian Porumboiu a dat verdictul: ”Dacă avea voie să joace cu ceas, i-l spărgea”

„Este '11 metri', nu sunt prea multe comentarii de făcut. Dacă mâna era lipită de corp, atunci mingea avea altă traiectorie. Mâna nu trebuie să fie depărtată un metru de corp ca să fie penalty.

Nu era nici un șut de aproape, să spui că fundașul nu a avut timp să-și tragă mâna. Nu sunt dubii. Mâna era pe lângă corp, într-o poziție caracteristică pentru fazele la care se sancționează hențul. Mingea s-a dus direct în mână. E penalty!

Ca să fac o glumă, vă dați seama că dacă fundașul de la Voluntari avea voie să joace cu ceas la mână, îi spărgea ceasul”, a spus Adrian Porumboiu, la GSP.ro.

În urma acestui rezultat, FCSB a ajuns la 30 de puncte și va fi lider și după această etapă, indiferent de rezultatul dintre CFR Cluj și Oțelul Galați.

În următoarea etapă, FCSB va juca la Ploiești cu Petrolul, iar FC Voluntari va primi vizita celor de la Sepsi OSK.