Verdictul specialistului după cea mai controversată fază din Farul - FC U Craiova: "E evident!"

Farul Constanta Constantin Zotta Damien Dussaut FC U Craiova Gabriel Compagnucci Superliga
Data publicarii: Vineri 26 Ianuarie 2024, 22:22
Data actualizarii: Vineri 26 Ianuarie 2024, 22:23
Farul a învins la limită FC U Craiova, scor 1-0, în runda cu numărul 23 din Liga 1. Oltenii au reclamat un penalty neacordat spre finalul jocului.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Ronaldo Deaconu, în minutul 9. Farul a dominat partida de la Ovidiu, însă FC U Craiova a reclamat un penalty neacordat de centralul Andrei Moroiță în minutul 76, după un fault comis de Damien Dussaut asupra lui Gabriel Compagnucci.

Constantin Zotta, după penalty-ul cerut de FC U Craiova la meciul cu Farul: "Penalty evident!"

După o centrare a lui Juan Bauza din lovitură liberă, Compagnucci a ajuns primul la minge, iar imediat a fost lovit în picior de Dussaut. Moroiță nu a acordat penalty, iar după aproximativ două minute a primit confirmarea din camera VAR, acolo unde se afla Iulian Călin, că decizia luată este corectă.

Fostul arbitru Constantin Zotta spune că brigada de arbitri a greșit neacordând penalty pentru FC U Craiova, faultul lui Dussaut fiind "evident". Zotta nu își poate explica de ce Moroiță nu a fost măcar chemat de Călin la monitorul VAR pentru a revedea faza.

"Vedem pe o centrare cum ambii jucători încearcă să joace mingea. Atacantul ajunge primul, lovește mingea, iar fundașul vine cu piciorul întârziat și lovește piciorul adversarului. Este o lovitură liberă evidentă. Penalty, fiind în suprafața de pedeapsă. Atac întârziat sancționat cu lovitură liberă! E chiar clar aici. Nu știu ce pot să spun mai mult.

E evident cine lovește mingea! Nu știu care e motivul (n.r - pentru care Călin nu l-a chemat la monitorul VAR pe Moroiță). Este evident că ajunge mai târziu fundașul", a spus Zotta, la Orange Sport.

În urma acestui rezultat, Farul a urcat pe locul 4, cu 36 de puncte, în timp ce FC U Craiova se află pe poziția 11, cu 27 de puncte, la doar două lungimi peste poziția de baraj.