EXCLUSIV Valeriu Iftime exultă după victoria lui FC Botoșani: ”Am câștigat Champions League!”

valeriu iftime FC Botosani Superliga Superliga Valeriu Iftime, patronul lui FC Botoșani / Foto: Captură microBEAST în Superligă
Vali Andronescu
Data publicarii: Vineri 22 Decembrie 2023, 19:43
Data actualizarii: Vineri 22 Decembrie 2023, 19:48

FC Botoșani a învins-o pe Oțelul Galați cu 2-0.

Cele două echipe s-au întâlnit în etapa #21 din primul eșalon al României, la Galați. La capătul celor 90 de minute, FC Botoșani a beneficiat de toate cele trei puncte și a înregistrat prima victorie din sezonul regulat al Superligii.

Valeriu Iftime exultă după victoria botoșănenilor: ”Am câștigat Champions League”

Imediat după meci, Valeriu Iftime, patronul celor de la FC Botoșani, a vorbit pentru Sport.ro și și-a exprimat bucuria în urma victoriei împotriva celor de la Oțelul Galați.

”Am câștigat Champions League! Mai mare bucurie ca asta nu există! Pe cuvântul meu de onoare! E mare lucru. Galațiul e o echipă bună. Am avut și două ocazii mari. Să vedem ce se va întâmpla.

A venit Crăciunul la Botoșani!”, a spus Valeriu Iftime pentru Sport.ro.

Jucătorii lui FC Botoșani au intrat acum în vacanță, având în vedere că partida cu Oțelul Galați a fost ultima din acest an pentru moldoveni, care vor reveni însă la sfârșitul lui ianuarie cu meciuri oficiale în Superliga României.

• Pentru Botoșani, sezonul regulat revine pe 21 ianuarie, împotriva celor de la CFR Cluj, de la ora 18:00, meci care va conta pentru etapa #22

Oțelul Galați - FC Botoșani 0-2

După o primă repriză tăcută, Eduard Florescu a deschis scorul în partea secundă în minutul 66, ca în minutul 90+1 să majoreze diferența și să închidă tabela de marcaj la 2-0 în favoarea botoșănenilor.

Florescu a fost, astfel, eroul lui FC Botoșani, care a înregistrat prima victorie în sezonul regulat al Superligii României, ediția 2023/24, după 21 de etape desfășurate până acum.