Oțelul Galați - FC Botoșani 0-2 | Crăciun fericit! Oaspeții obțin prima victorie în acest sezon de Superligă

Otelul Galati Dorinel Munteanu FC Botosani Superliga
Data publicarii: Vineri 22 Decembrie 2023, 19:30
Data actualizarii: Vineri 22 Decembrie 2023, 19:28

FC Botoșani a obținut prima victorie din acest sezon din Superligă, 2-0 în deplasare cu Oțelul Galați.

Oțelul Galați - FC Botoșani 0-2

Final de meci!

Minutul 90+1 - GOOOL FC Botoșani! Florescu reușește dubla, cu o execuție bine plasată la colțul scurt.

Minutul 67 - GOOOL FC Botoșani! Florescu a marcat, după ce a executat perfect o lovitură liberă.

Minutul 64 - Eliminare Oțelul Galați! Rus comite un fault din poziția de ultim apărător și vede direct cartonașul roșu.

Minutul 50 - Oțelul Galați marchează prin Frederic, însă reușita este anulată pe motiv de offside.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 38 - Ocazie pentru FC Botoșani! Adams Friday șutează din afara careului, însă Dur-Bozoancă prinde fără probleme.

Minutul 20 - Ocazie pentru Oțelul Galați! Mingea ajunge în careu, Tănasa este aproape să o ajungă, însă Ducan iese și prinde fără probleme.

Minutul 11 - Ocazie Oțelul Galați! Teles șutează din afara careului, însă mingea este prinsă de Ducan.

A început partida!

Oțelul Galați joacă pe teren propriu duelul cu „lanterna roșie” a clasamentului, FC Botoșani. Echipa lui Dorinel Munteanu are o singură victorie acasă în acest sezon, în duelul cu Dinamo, scor 1-0, din luna septembrie. Gălățenii vin după două înfrângeri consecutive în campionat în duelurile disputate acasă.

În cazul unei victorii, Oțelul ar urca până pe locul 9 în clasamentul Superligii, la un punct distanță de ultimul loc de play-off.

De cealaltă parte, FC Botoșani se află într-o situație care pare fără ieșire. Moldovenii ocupă ultimul loc în clasament, cu doar 9 puncte obținute și nu au nicio victorie în acest sezon, înregistrând 11 înfrângeri și 9 remize. În deplasare, FC Botoșani are o singură remiză în ultimele opt etape, pe terenul Farului, scor 0-0.

În meciul tur, meciul dintre cele două echipe s-a încheiat cu o remiză albă, 0-0.