LIVE TEXT UTA  - Gaz Metan 0-1. Surpriză la Arad! Medieșenii iau toate punctele după un meci dominat de echipa lui Balint

UTA Arad Gaz Metan Medias Liga 1 Superliga
Data publicarii: Duminica 23 Ianuarie 2022, 18:52
Data actualizarii: Duminica 23 Ianuarie 2022, 18:57

UTA Arad a pierdut pe teren propriu duelul cu Gaz Metan, scor 0-1, și a ratat șansa de a se apropia de zona locurilor de play-off.

Vlad Morar a marcat unicul gol al partidei în minutul 64, cu un șut pe jos. Gaz Metan a ajuns astfel la 23 de puncte în Liga 1 și s-a distanțat de zona locurilor direct retrogradabile. UTA rămâne pe locul nouă, cu 27 de puncte.

UTA Arad - Gaz Metan 0-1

Minutul 90+4: Final de meci!

Minutul 64: GOOOL Gaz Metan! Vlad Morar punctează cu un șut pe jos. Acesta trimite minge lângă stâlpul din dreapta al porții lui Iacob.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 21: O nouă șansă pentru UTA! Vâlceanu se opune la șutul lui Roger.

Minutul 13: Ocazie pentru UTA Arad! Vukcevic primește mingea în interiorul careului, dar preluarea nu este una reușită și este blocat de Vâlceanu.

Minutul 1: Fluier de start!

Echipele de start:

UTA Arad: Iacob - Vukcevic, Benga, Dima, Shliakov - Ubbink, Batha - Dangubic, Miculescu, Roger - Laukzemis

Rezerve: Balauru, Medimorec, Erico, Baravykas, Isac, Mercioiu, Mar, Cardoso, Ongaro

Gaz Metan: Valceanu - Moura, Yuri, Horj, Dobrescu - Grădinaru, Filip, Lixandru, Trif - Irobiso, Morar

Rezerve: Buzbuchi, Avram, Costea, Kanda, Iancu, Gaspar, Steau, Orlandea

Gruparea lui Laszlo Balint nu a mai câștigat în campionat de pe 25 octombrie, de la meciul cu Academica Clinceni, iar de atunci a bifat 4 înfrângeri și patru remize în campionat. UTA se află pe locul 9 în clasament, cu 27 de puncte obținute.

De cealaltă parte, Gaz Metan Mediaș se află într-o situație mai delicată. Echipa lui Poenaru se află pe poziția 13 în clasamentul Ligii 1, cu 20 de puncte obținute și vine după trei meciuri consecutive fără victorie în campionat.

Ultima dată, Gaz Metan Mediaș a câștigat la începutul lunii decembrie, în meciul cu FC Argeș, iar în ultima etapă a anului trecut, a reușit să obțină o remiză cu Universitatea Craiova.

În meciul tur, UTA Arad s-a impus cu 1-0 pe terenul lui Gaz Metan, datorită golului înscris de David Miculescu în minutul 90.